VIDEO Marius Șumudică a pierdut dramatic meciul cu Galatasaray!

Marius Sumudica Gaziantep gaziantep - galatasaray Campionate externe Marius Șumudică, antrenorul lui Gaziantep / Foto: Captură YouTube Fotomac TV.
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 21:06
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 21:06

Marius Șumudică (52 de ani) a pierdut dramatic cu Gaziantep pe terenul celor de la Galatasaray, scor 2-1.

Cu toți cei patru români în teren (Florin Niță, Alexandru Maxim, Deian Sorescu și Denis Drăguș), Gaziantep a condus la Istanbul împotriva campioanei Turciei încă din minutul 29, prin reușita lui Arda Kizildag.

Marius Șumudică, înfrângere dramatică cu Galatasaray

Gaziantep a intrat cu avantaj la pauză, dar Galatasaray a restabilit egalitatea în minutul 72, prin Wilfried Zaha, iar Baris Yilmaz, a dat lovitura pe finalul partidei, în minutul 89, cu o execuție la care Florin Niță nu s-a putut opune.

S-a terminat 2-1 pentru Galatasaray, iar campioana en-titre continuă cursa pentru titlu cu Fenerbahce, pe care a egalat-o. Formația pregătită de Okan Buruk are un golaveraj inferior, astfel că rămâne pe locul doi.

Gaziantep avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a ieși, cel puțin temporar, din zona retrogradabilă din Superliga Turciei. Echipa lui Marius Șumudică rămâne pe locul 15, primul retrogradabil, cu 23 de puncte după 23 de etape, la egalitate cu Pendikspor.

În următoarea etapă, Marius Șumudică se va duela cu una dintre fostele sale echipe din Turcia, Kayserispor, iar Galatasaray se va deplasa pe terenul celor de la Samsunspor.