High 5, Cristiano | Ronaldo, la primul meci din cariera in care marcheaza de cinci ori, insa tizul sau brazilian nu e impresionat

Cristiano Ronaldo la liga Lionel Messi Real Madrid Spania Campionate externe
Data publicarii: Luni 06 Aprilie 2015, 12:26
Data actualizarii: Luni 06 Aprilie 2015, 12:44

Cristiano Ronaldo a marcat 5 goluri in victoria 9-1 a Realului cu Granada si a ajuns la 36 de reusite in acest sezon. Portughezul a mai bifat o performanta unica in cariera.

Criticat pentru prestatiile sale mai putin entuziasmante din primele luni ale anului, Cristiano Ronaldo a reusit sa-si ia revansa in fata fanilor cu un "poker" de senzatie in meciul cu Granada.

Portughezul a marcat cinci din cele noua goluri ale Realului in partida cu Granada si l-a depasit pe rivalul Leo Messi in topul pentru Gheata de Aur (DETALII AICI).

Pentru Ronaldo, performanta din meciul cu Granada este o premiera. Portughezul, care a marcat un hat-trick in doar 8 minute in prima repriza, pentru ca mai apoi sa marcheze de alte doua ori in minutele 54 si 89, a bifat primul meci din cariera in care a dat 5 goluri.

Ronaldo mai marcase pentru Real de 4 ori in trei partide disputate de la transferul din 2009, cea mai recenta partida avand loc in luna septembrie a anului trecut.

Gratie golurilor marcate in meciul cu Granada, Ronaldo a reusit sa-l egaleze pe Messi la numarul de hat trick-uri marcate in La Liga.

Starul de 30 de ani a ajuns la 36 de goluri marcate in actualul sezon doar in campionatul spaniol si, in ciuda contestatarilor, acesta este favorit sa isi bata si recordul de goluri marcate itnr-un sezon.

"As plati din banii mei sa-l am pe Messi in echipa"

Chiar daca a oferit o prestatie entuziasmanta, Cristiano Ronaldo tot nu este favoritul tizului sau brazilian, Ronaldo Nazario.

Brazilianul, care este patron-jucator la Fort Lauderdale, in Statele Unite, a spus intr-un interviu acordat presei americane ca ar plati din propriul buzunar sa-l aiba pe Messi la echipa.

"As da bani de la mine, daca as avea, doar ca sa-l vad jucand aici. Messi este un fenomen, o legenda. Totusi, Cristiano este si el un fotbalist urias. Pentru ei, singura limita este cerul", a spus "Il Fenomeno".

Ronaldo a mai spus ca fotbalul american este al doilea ca ascensiune in lume, dupa cel din China, si ca echipa sa din sudul Floridei va putea atrage jucatori mari in anii ce vin.