Fotbal sau handbal? Cât a putut să se termine un meci din Kazahstan. A fost show total

FK Akzhayik - FK Kyran Kazahstan Campionate externe
Data publicarii: Joi 04 Mai 2023, 22:34
Data actualizarii: Joi 04 Mai 2023, 23:32

FK Akzhayik și-a dat întâlnire cu FK Kyran pe Stadionul Atoyan din Oral.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul cinci din prima divizie din Kazahstan. În urma victoriei categorice cu... 10-2, FK Akzhayik a egalat-o la puncte pe Yelimay Semey și a și devansat-o în clasament, urcând pe prima treaptă a podiumului.

Mikola Agapov a dat startul recitalului în minutul opt. FK Kyran a egalat, grație reușitei lui Edige Oralbai (23'), care a mai înscris o dată în prima parte a meciului (34'). Gazdele au reaprins focul jocului în minutul 44, prin Zaven Badoyan, iar de aici a început show-ul.

Mai întâi, Evgeni Kobzar a readus-o pe FK Akzhayik în avantaj (45+5'). Ulterior, în repriza secundă, Zaven Badoyan (48') și Mikola Agapov (49') și-au trecut în cont „dubla” și au dus scorul la 5-2 într-un singur minut.

Au continuat spectacolul Miram Sapanov (65'), Eldar Abdrakhamnov (70') și Maksim Gladchenko (77'), iar când oaspeții credeau că nu se poate mai rău și se apropia și finalul meciului, Azamat Amanbay a înscris un autogol, iar Arman Smailov a blocat tabela la 10-2.

Ultimele confruntări dintre cele două echipe

FK Akzhayik și FK Kyran s-au întâlnit ultima dată, înainte de meciul de joi seară, în 2019. Atunci, Akzhayik a învins cu 2-1 în deplasare, iar mai înainte, formațiile din Kazahstan au remizat, scor 2-2.

În campionat, FK Kyran se situează pe poziția a 10-a după cinci etape disputate, dar au un meci în minus. Echipa a obținut două victorii și două înfrângeri și au adunat șase puncte până acum.

Sursă Foto: Facebook / FK Akzhayik