Esec REAL | Rafa Benitez a ratat dramatic Liga Campionilor cu Napoli, la ultimul meci inainte sa fie prezentat pe banca lui Real Madrid

Rafa Benitez Lazio Roma Napoli Real Madrid Serie A Campionate externe
Data publicarii: Luni 01 Iunie 2015, 09:38
Data actualizarii: Luni 01 Iunie 2015, 09:54

Rafa Benitez a ratat calificarea in Liga Campionilor cu Napoli la ultimul meci pe banca formatiei de pe San Paolo. Spaniolul va fi insa prezentat de Real Madrid cel mai probabil in aceasta saptamana.

Unul dintre specialistii cupelor europene, asa cum este cunoscut Rafa Benitez, a ratat dramatic calificarea in Liga Campionilor cu Napoli, dupa ce formatia sa a pierdut cu 2-4 meciul decisiv cu Lazio, disputat chiar pe San Paolo.

Antrenorul, care si-a anuntat plecarea de la Napoli inca de saptamana trecuta, are parte de o despartire mai putin frumoasa. Napoli a suferit un esec dureros in fata rivalilor din capitala, la capatul unui meci in care Higuain, jucator adulat in sudul Italiei, a ratat si un penalty extrem de important.

Lazio a condus cu 2-0 pe San Paolo, gratie golurilor marcate de Parolo si Candreva in minutele 33 si 45+1. Argentinianul Higuain a fost insa inger si demon pentru napoletani. Acesta a egalat in minutele 55 si 64, insa in minutul 77 a ratat sansa de a face 3-2, executand slab o lovitura de la 11 metri.

Cosmarul lui Napoli a inceput in minutul 85, atunci cand Onazi a facut 3-2 pentru echipa vizitatoare. Veteranul Miro Klose a inchis tabela in minutul 90+2, iar scorul final a fost 4-2 pentru Lazio.

Napoli, care a avut un sezon per ansamblu bun, a ratat astfel la mustata calificarea in Liga Campionilor, finalul de campionat fiind cel care le-a dat peste cap planurile fanilor de pe San Paolo.

Napoli a terminat sezonul pe locul 5, cu 63 de puncte acumulate in 38 de meciuri, si va juca in Europa League alaturi de Fiorentina. In Liga s-au calificat Juventus, campioana din Serie A, AS Roma si Lazio.

Rafa Benitez s-a despartit astfel cu un esec dramatic de Napoli, dar presa din Italia si Spania anunta ca acesta va fi prezentat in zilele urmatoare pe banca Realului.

Cupa si Supercupa Italiei sunt trofeele cu care Benitez pleaca de la Napoli, dupa doi ani de mandat. Acesta a mai antrenat de-a lungul carierei Valencia, Liverpool, Inter si Chelsea.