Erling Haaland a spus tot despre relația cu Pep Guardiola! Cum a comentat momentul izbucnirii antrenorului din prima etapă

Erling Haaland Manchester City Pep Guardiola Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 18:51
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 18:53

Erling Haaland (23 ani) a făcut senzație alături de Manchester City în primul său sezon pe Etihad Stadium.

Atacantul a ieșit golgheter în Premier League și a reușit să câștige tripla alături de Manchester City chiar în primul său sezon. Haaland a marcat nu mai puțin de 52 de goluri în toate competițiile și a depășit recordul deținut de Andy Cole și Alan Shearer, devenind fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate într-un sezon în campionatul englez.

Erling Haaland a vorbit despre Pep Guardiola

Nici în acest sezon nu s-a lăsat mai prejos, astfel că a reușit să marcheze deja 6 goluri în primele sale 4 meciuri jucate în Premier League. Haaland a debutat în noul sezon cu o dublă cu Burnley, scor 3-0, însă atunci Pep Guardiola a fost extrem de furios pe elevul său la pauza meciului, deși reușise încă din prima repriză să marcheze golurile.

Tehnicianul a fost surprins strigând la Erling Haaland, iar după meci a explicat momentul. Acum a vorbit și atacantul despre acel episod, dar și despre relația pe care o are cu Pep Guardiola.

„Am o relație foarte bună cu Guardiola. Este extrem de exigent cu munca sa și extrem de direct și sincer cu ceea ce spune. În prima etapă cu Burnley s-a putut vedea asta, însă îl apreciez pentru că este pasionat. Nu este întotdeauna plăcut, însă te confruntă cu adevărul și știu că obiectivul său este să te facă un jucător mai bun”, a declarat Erling Haaland pentru L'Equipe citat de mundodeportivo.com