Boloni, la o repriza de locul 1: Anderlecht 4-2 Standard

Data publicarii: Duminica 22 Februarie 2009, 23:38
Data actualizarii: Luni 23 Februarie 2009, 11:21

Loti Boloni a ratat sansa sa revina pe locul 1 in Belgia, dupa ce Standard a pierdut cu 4-2 in derbyul nebun contra celor de la Anderlecht.

Dalmat a deschis scorul in minutul 8, insa Boussoufa a egalat cu un minut inainte de finalul primei reprize. In a doua repriza, echipa lui Boloni a revenit in avantaj prin reusita lui Mbokani, insa gazdele s-au dezlantuit. Boussoufa a reusit dubla, iar Wasilewski a transformat cu succes pentru 3-1, un penalty primit in minutul 66. Sutter a inschis tabela la 4-2, iar Anderlecht ramane lidera in Belgia, la 4 puncte de Standard.

"Per ansamblu consider ca am aratat la meciul cu Anderlecht mai multa prezenta in joc, disciplina si calitati individuale decat am aratat la meciul cu Braga (n.r.- din Cupa UEFA). Consider ca in special in partea ofensiva am fost extrem de activi. Cele doua goluri inscrise demostreaza acest lucru si ocaziile ratate le confirma. Prezenta noastra in meci a fost suficienta pana ce Anderlecht a crescut ritmul si s-a aratat mult mai riguroasa. Cand au inceput sa forteze am demonstrat ca nu am avea mijloacele necesare sa le raspundem in mod eficient. Poate ca ma repet, dar cred ca daca nu am fi primit primul gol egalizator, jocul ar fi fost cu totul altul", a precizat antrenorul roman pentru presa din Belgia.

Standard Liege a fost invinsa, duminica, in deplasare, cu scorul de 4-2, de Anderlecht Bruxelles, intr-un meci din etapa a XXIII-a a campionatului belgian. Pentru Standard au inscris Dalmat '9 si Mbokani '49, in timp ce pentru gazde au marcat Boussoufa '44, '60, Wasilewski '66 din penalti si Sutter '74.

Anderlecht Bruxelles a acumulat 53 de puncte si s-a distantat de principala urmaritoare, Standard Liege, care a ramas cu 49 de puncte. Locul trei este ocupate de FC Bruges, cu 41 de puncte.