VIDEO 'Bestia' s-a întors înfometată! :) Erling Haaland, 'dublă' în primul amical al verii pentru Manchester City

Erling Haaland Japonia Manchester City Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 19:42
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 19:45

Manchester City s-a deplasat în Japonia, unde are loc turneul de pregătire pentru noul sezon competițional.

Campioana Angliei a disputat primul meci amical din această vară împotriva formației Yokohama F. Marinos pe New National Stadium din Tokyo, sub privirile a peste 60.000 de spectatori, care au avut ce privi. Manchester City s-a impus cu 5-3, deși a fost condusă în prima repriză de japonezi.

Scorul a fost de Anderson Lopes, în minutul 27, iar zece minute mai târziu, Matsubara a dublat avantajul echipei sale. City a redus din diferență prin John Stones, în minutul 40, iar Julian Alvarez a egalat, trei minute mai târziu, stabilind rezultatul la pauză.

În a doua repriză, Pep Guardiola și-a trimis în teren artileria grea, printre care și pe Erling Haaland, care în urmă cu două zile a împlinit 23 de ani. De doar șapte minute a avut nevoie norvegianul pentru a-și trece numele pe tabela de marcaj, ducându-și echipa în avantaj. Rodri a mărit diferența cu un gol marcat în minutul 72.

Tabela a fost închisă de același Erling Haaland, în al doilea minut de prelungiri, când a împins mingea în plasă după o centrare bună a lui Joao Cancelo. Pentru Manchester City urmează meciuri cu Bayern Munchen și Atletico Madrid, înainte de FA Community Shield împotriva lui Arsenal de pe 6 august, ce se vede în direct pe PRO Arena și VOYO.