Steaua nu a pierdut niciodata in fata echipelor din Turcia!

Galatasaray Steaua Calificari
Data publicarii: Vineri 01 August 2008, 15:31
Data actualizarii: Vineri 01 August 2008, 15:32
Steaua nu a pierdut nicio partida din cele cinci disputate pana acum impotriva echipelor din Turcia in cupele europene, cel mai categoric succes fiind inregistrat in partida cu Galatasaray Istanbul, din semifialele editiei 1988-1989 a Cupei Campionilor Europeni.

La 5 aprilie 1989, Steaua a invins, la Bucuresti, campioana Turciei, Galatasaray Istanbul cu scorul de 4-0 (2-0), prin golurile inscrise de Ilie Dumitrescu '8, Gheorghe Hagi '40, Dan Petrescu '69 si Gabi Balint '73.

In returul de pe Stadionul Ataturk, cele doua echipe au incheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), golul "ros-albastrilor" fiind reusit, in minutul 39, de Ilie Dumitrescu. Steaua a mai inscris o data un gol, prin actualul selectioner, Victor Piturca, dupa o faza comica.
.
Urmatoarea confruntare a Stelei cu o echipa din Turcia s-a disputat in sezonul 1997-1998 al Cupei UEFA, cu Fenerbahce Istanbul. Prima mansa s-a incheiat la egalitate, 0-0, pentru ca in returul de la Istanbul, Steaua sa se impuna cu scorul de 2-1, gratie golurilor marcate de Militaru '10 si Ciocoiu '44 si sa obtina calificarea in turul doi al competitiei.

In sezonul 2004-2005, Steaua a intalnit Besiktas Istanbul in grupa B a Cupei UEFA, formatie de care a trecut la Bucuresti, cu scorul de 2-1, prin reusitele lui Rica Neaga, minutul 3, si Cristian Ciociu, in minutul 19.

Iata cum arata statistica meciurilor dintre echipele romanesti si cele turcesti:

1974-1975: Steagul Rosu Brasov - Besiktas 0-2 si 3-0
In minutul 86 al partidei de la Brasov, scorul era 0-0, insa Kadar (87) si Serbanoiu ( 88 si 90) au marcat pentru Steagul, care a obtinut calificarea in turul al doilea al competitiei.
1986-1987: Universitatea Craiova - Galatasaray Istanbul 2-0 si 1-2
1994-1995: Dinamo - Trabzonspor 1-2 si 3-3
1997-1998: Steaua - Fenerbahce 0-0 si 2-1
1998-1999: FC Arges - Istanbulspor 2-0 si 2-4
2004-2005: Steaua - Besiktas 2-1
2006-2007: Dinamo - Besiktas 2-1.
(Ionel Dragusin, Ion Carstea, [email protected])