ATENTIE, vin nordicii! Malmo si Aalborg, calificari de senzatie impotriva adversarilor de care se temea Steaua! VIDEO

Malmo FF Aalborg Liga Campionilor Steaua Calificari
Data publicarii: Joi 07 August 2014, 08:57
Data actualizarii: Joi 07 August 2014, 09:01

Steaua poate pica in play-off-ul Europa League cu Maribor (Slovenia), Legia (Polonia), Malmo (Suedia), Slovan Bratislava (Slovacia) si Aalborg (Danemarca).

Calificata pentru a 11-a oara in grupele unei competitii europene, Steaua tinteste Liga Campionilor. Si poate da din nou peste nordici - dupa norvegienii de la Stromsgodset, Steaua poate da de danezii de la Aalborg sau suedezii de la Malmo.

Daca se respectau calculele de pe hartie de dinainte de turul 3 preliminar, Dinamo Zagreb si Sparta Praga erau cele mai tari adversare pe care le putea intalni Steaua in play-off. Cele 2 au fost eliminate insa de Aalborg, respectiv Malmo.

Dinamo Zagreb 0-2 Aalborg (in tur 1-0)

Probabil cea mai mare surpriza din preliminariile Ligii Campionilor a venit de la Zagreb. Campioana Croatiei castigase in tur cu 1-0 in deplasare si parea sa aiba un retur foarte simplu pe propriul teren in fata danezilor de la Aalborg.

Campioana Danemarcei a oferit insa un veritabil soc - Anders Jacobsen a deschis scorul in minutul 36 si a egalat situatia la general. Situatia nu era inca dramatica pentru croati - a devenit insa in urma dublei aceluiasi Jacobsen, cel care a inscris superb cu 5 minute inainte de final, calificandu-se in play-off.

Malmo 2-0 Sparta Praga (2-4 in tur)

Echipa de suflet a lui Zlatan Ibrahimovic a reusit si ea o mare surpriza - invinsa in Cehia cu 4-2 dupa ce a condus cu 1-0 si 2-1, Malmo a intors rezultatul pe propriul teren! Markus Roseberg, fostul atacant de la Ajax si Werder Bremen, a reusit o dubla in minutele 35 si 55, al doilea gol venind dupa o lovitura libera batuta excelent.