Lăcrămioara Perijoc, argint la Mondialul de box din Istanbul! Câți bani a câștigat eleva lui Adrian Lăcătuș

Lacramioara Perijoc Box
Data publicarii: Vineri 20 Mai 2022, 18:49
Data actualizarii: Sambata 21 Mai 2022, 00:03

În finala categoriei 54 kg din cadrul Campionatului Mondial de box din Istanbul, sportiva Lăcrămioara Perijoc a fost învinsă la puncte de reprezentanta gazdelor Hatice Akbas.

Eleva lui Adrian Lăcătuș a luptat curajos, a ținut centrul ringului și a încercat să o surprindă pe Akbas cu serii năucitoare la ficat, însă arbitrii judecători au decis că turcoaica a punctat de mai multe ori (decizie 3-2).

Categoria 54 kg e inclusă în programul olimpic, boxul feminin fiind parte a Jocurilor Olimpice din 2008, ediție la care România a avut-o pentru prima dată, în Londra, în urmă cu 10, pe Mihaela Cijevschi Lăcătuș, acum antrenor secund la lotul național condus de Adrian Lăcătuș.

Lăcrămioara Perijoc, premiu de 50.000 de euro

Lăcrămioara Perijoc, care în 2019 devenea campioană europeană, le-a eliminat la acest turneu final pe campioana mondială en-titre, Hunang Hsiao-Wen (Taipei), pe irlandeza FAY Niamh Chloe, pe sportiva din Republica Dominicană Estefani Almanzar de Leon şi, în semifinale, pe Dina Zholaman, din Kazahstan.

Performanța Lăcrămioarei este una importantă mai ales în contextul că niciuna dintre victoriile ei de pe parcursul Mondialului nu a reprezentat o surpriză ci, în fiecare meci, tricolora a fost sportiva mai bună, chiar și când a avut în față pe fosta campioană mondială și medaliată cu bronz de la Tokyo, Hunang Hsiao-Wen.

Pentru obținerea medaliei de argint, Lăcrămioara Perijoc a primit din partea organizatorilor și un premiu de 50.000 de euro. Medalia de aur a fost recompensată cu 100.000 de euro.