Cucerim Europa! MCM Targoviste 80-55 Gran Canaria in FIBA Eurocup!

Gran Canaria MCM Targoviste Baschet
Data publicarii: Joi 28 Ianuarie 2010, 19:39
Data actualizarii: Joi 28 Ianuarie 2010, 20:26

MCM Targoviste si-a zdrobit adversarul din optimile FIBA Eurocup, scor 80-55 cu Gran Canaria, in primul tur.

Campioana Romaniei la baschet feminin, MCM Targoviste, a invins joi, pe teren propriu, formatia spaniola Gran Canaria, scor 80-55 (48-23), in mansa tur a optimilor de finala ale FIBA Eurocup.

Ibericele au inceput in forta partida de la Targoviste, conducand cu 10-3, dupa doar patru minute de joc, dar MCM a recuperat rapid, 16-13 (min. 8). Dupa prima pauza, 20-17, MCM Targoviste s-a distantat confortabil, 45-20 (min. 19), astfel incat a fortat pana la final pentru a avea o diferenta cat mai mare in perspectiva mansei retur. Ultima secunda a partidei a fost cea mai spectaculoasa, dupa ce israeliana Doron a stabilit scorul final, cu un cos de la mijlocul terenului, pentru MCM Targoviste, 80-55.

Campioana Romaniei are prima sansa la calificarea in sferturile de finala.

Marcatoarele echipei MCM au fost Frohlich 30 puncte, Doron 26, Parau 13, Ogorodnikova 5, Thompson 4, Toma 2, in timp ce din tabara iberica s-au remarcat Sanchez si Zlatanova, cu cate 15 puncte.
"Este o echipa redutabila, am obtinut o victorie importanta pentru noi si sper sa merge la Gran Canaria pentru inca o victorie, nu pentru a conserva rezultatul. Le felicit pe toate fetele, dar nu trebuie sa ne consideram deja calificati, ar fi o mare greseala!”, a declarat antrenorul Catalin Tanase la finalul partidei.

Partida retur va avea loc in 4 februarie, in deplasare, iar in cazul calificarii in sferturile de finala ale FIBA Eurocup, campioana Romaniei va intalni castigatoarea din dubla mansa dintre Dinamo Kursk (Rusia) si Seat Gyor (Ungaria). In tur, tot joi, Dinamo Kursk a invins pe teren propriu, cu scorul de 85-56.

Obiectivul MCM Targoviste in actuala stagiune este castigarea Eurocup.