Pe ce loc a încheiat Bianca Ghelber în finala la aruncarea ciocanului de la Campionatele Mondiale

bianca ghelber aruncarea ciocanului campionatele mondiale de atletism Daniela Stanciu Atletism
Data publicarii: Luni 18 Iulie 2022, 08:26
Data actualizarii: Luni 18 Iulie 2022, 08:27

Competiția supremă din atletism are loc în Statele Unite ale Americii, la Eugene, Oregon.

Sportiva română Bianca Florentina Ghelber a ocupat locul VI în finala probei de aruncare a ciocanului, desfăşurată duminică la Campionatele Mondiale de atletism de la Eugene (Oregon/SUA), cu o aruncare de 72,26 m.

Bianca Ghelber, 32 ani, antrenată de Mihaela Melinte, repetă locul ocupat la Tokyo, la Jocurile Olimpice din urmă cu un an, dar atunci a stabilit un personal best cu 74,18.

Medalia de aur a fost cucerită de americanca Brooke Andersen (78,96 m), care le-a întrecut clar pe canadianca Camryn Rogers (75,52 m) şi o altă americancă, Janee' Kassanavoid (74,86 m).

Bianca Ghelber a bifat prima finală românească, urmează Daniela Stanciu

A fost prima finală de la Eugene în care a participat un reprezentant al României, iar a doua va fi la săritura în înălţime, marţi 19 iulie, în care va evolua Daniela Stanciu, cu o săritură de 1,93 m în calificări.

Duminică intră în calificări şi Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului).

Delegaţia României la Mondialele de la Eugene cuprinde opt sportivi, patru fete şi patru băieţi: Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Ana Veronica Rodean (35 km marş), Mihaela Acatrinei (35 km marş), Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Alexandru Mihaiţă Novac (aruncarea suliţei), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) şi Marius Iulian Cocioran (35 km marş). (Agerpres)