Data publicarii: Duminica 30 Noiembrie 2008, 17:27
Data actualizarii: Duminica 30 Noiembrie 2008, 17:49
Manchester United a reusit sa castige in deplasarea de la marea rivala, Manchester City, la capatul a 90 de minute de spectacol.

Oamenii lui Sir Alex Ferguson au dominat in prima repriza cu o posesie de 65%, dar au trait periculos. Ronaldo a fost eliminat dupa doua galbene, iar alti patru jucatori de la United au fost avertizati. Singurul gol al meciului a fost inscris de Rooney, dintr-o centrare venita de pe stanga de la Carrick. In ultimul minut de prelungiri, City a trecut pe langa egalare. Van der Sar a fost omul finalului de meci, reusind sa respinga mingea catre Evra, care l-a angajat pe contraatac pe Rooney. Atacantul lui Manchester a trimis cu bolta de la jumatatea terenului, insa portarul Hart a fost pe faza. Manchester United ramane pe trei in Premier League cu 28 de puncte, din 14 meciuri.

Manchester C. 0 -1 Manchester U.

FINAL DE MECI! Manchester United castiga cu 1-0 si face 28 de puncte din 14 meciuri.

Min 90+2: City este aproape de gol. Van der Sar respinge in ultimul moment o centrare periculoasa din corner. United iese pe contraatac, iar Rooney trimite cu bolta spre poarta lui Hart. Portarul lui City respinge mingea de pe linia portii.

Min 90: City ataca in disperare si este cu toti fundasii in jumatatea lui United.

Min 81: Sir Alex Ferguson nu cedeaza. Il schimba pe Berbatov cu Giggs si revigoreaza atacul.

Min 76: Richards nu mai poate continua si este schimbat cu Sturridge.

Min 75: Richards primeste ingrijiri la marginea terenului, jocul este oprit.

Min 72: Kompany este in atac si centreaza catre Robinho, care pierde mingea. City forteaza egalarea acum in United este in inferioritate

Min 67: Ronaldo vede al doilea galben dupa un hent in careu si este trimis la vestiar.

Min 65: Evra primeste si el cartonasul galben, dupa un faul asupra lui Wright Phillips, cel mai faultat jucator din acest meci.

Min 64: Elano este intr-o zi mare dupa ca le-a luat ochii fundasilor lui United.

Min 63: Evra recupereaza si centreaza in careu catre Berbatov, care este prins in offside.

Min 62: Evra sprinteaza pe partea stanga, dar este oprit de Richards.

Min 59: Ronaldo vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Wright Phillips

Min 54: Berbatov combina cu Rooney. Acesta trimite mingea pe dreapta catre Park, care suteaza in fundasii lui City

Min 52: Evra este la mijlocul terenului si incearca sa trimita spre Berbatov, dar este blocat de Kompany.

Min 45: Final de repriza. Gazdele intra la vestiar conduse cu 1-0 de catre marea rivala, United.

Min 43: Manchester United nu cedeaza atacul. Ronaldo pleaca pe contrataac, insa mingea este incerceptata de Benjami care suteaza departe de poarta lui Van der Sar

Min 41: GOOOOOL UNITED!!!! Rooney deschide scorul dupa ce ramane singur cu portarul Hart. Faza a fost creata de Park, iar apoi continuata cu o centrare la firul ierbii a lui Carrick

Min 39: City este foarte aproape de gol, insa arbitrul fluiera de la margine un offside la Robinho

Min 32: Flecher primeste cartonasul galben dupa un fault la circa 25 de metri de poarta lui Van der Sar. Robinho suteaza departe de poarta.

Min 28: City nu reuseste sa iasa din aparare. Fundasii lui United sunt la jumatea terenului si forteaza deschiderea scorului.

Min 26: Ronaldo si Rooney combina excelent pe partea stanga. Mingea ajunge la Evra care trimite din interiorul careului la doar o palma distanta de bara.

Min 22: Berbatov are cea mai mare ocazie de gol, dupa o lovitura de cap din interioul caurelui. Portarul lui City a respins in corner.

Min 21: Rafael primeste primul cartonas galben, dupa un fault asupra lui Robinho.

Min 20: Rooney centreaza in careu dintr-o lovitura libera obtinuta tot de el. Fundasii lui City sunt pe faza si indeparteaza pericolul.

Min 15: Jocul se incinge. Richards il doboara la pamant pe Vidic, care incerca sa protejeze o minge in adancime. Arbitrul a dictat fault in atac.

Min 13: Ronaldo reuseste sa obtina al doilea corner. Acelasi Rooney centreaza de pe partea dreapta, iar Ronaldo reia cu capul spre poarta lui Hart

Min 12: Primul corner al meciului. Rooney centreaza in careu, insa Dunne respinge

Min 10: United ataca cu toate fortele. City incearca sa opreasca jocul la mijlocul terenului

Min 1: Manchester United si-a refacut atacul de senzatie. Berbatov a revenit dupa doua meciuri, iar Carlos Tevez a fost lasat pe banca.