Roberto De Zerbi, debut cu dreptul în Premier League! A trecut cu brio de testul cu Liverpool

Roberto de Zerbi Brighton Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 21:50
Data actualizarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 21:59

Liverpool a terminat la egalitate, scor 3-3, partida disputată pe teren propriu cu Brighton & Hove Albion, în etapa a noua din Premier League.

Oaspeţii au condus cu 2-0 pe Anfield, prin golurile belgianului Leandro Trossard (5, 18), însă Liverpool a restabilit egalitatea prin brazilianul Roberto Firmino, autorul unei duble, în minutele 35 şi 54.

"Cormoranii" au preluat conducerea pe tabela de marcaj în urma autogolului fundaşului englez Adam Webster (63), dar Brighton nu a cedat şi a reuşit să egaleze în finalul jocului, prin Trossard, care a punctat pentru a treia oară în minutul 84.

Brighton ocupă poziţia a patra în clasament, cu 14 puncte, în timp ce Liverpool se află pe locul al nouălea, cu 10 puncte.

Tot sâmbătă, atacantul ghanez Pierre-Emerick Aubameyang a marcat primul său gol pentru Chelsea Londra după transferul de la FC Barcelona, în partida câştigată în deplasare, cu 2-1, în faţa formaţiei Crystal Palace.