Pantilimon, eliminat din Cupa Ligii! Liverpool merge in FINALA dupa un meci NEBUN: Liverpool 2-2 Man City!

Manchester City Liverpool Anglia
Data publicarii: Miercuri 25 Ianuarie 2012, 23:44
Data actualizarii: Joi 26 Ianuarie 2012, 00:10

Liverpool si Manchester City au oferit un meci nebun pe Anfield. Din pacate pentru Pantilimon, City a fost eliminata.

City avea nevoie de o victorie pe Anfield cu cel putin doua goluri marcate, dupa ce pierduse cu 1-0 acasa in fata lui Liverpool.

Mancini a decis sa-l trimita in poarta pe Hart, portarul nationalei Angliei, iar decizia a fost inspirata. Daca City a marcat din practic doua ocazii, jucatorii lui Liverpool au fost innebuniti de Hart, care a scos din aproape toate pozitiile.

De Jong a deschis scorul in min 28 cu un sut senzational din cadere de la 25 de emtri, Gerrard a egalat pentru Liverpool in minutul 40 din penalty, Dzeko a inscris in min 67 pentru City, pentru ca Bellamy sa stabileasca scorul de 2-2 cu 16 minute inainte de finalul partidei.

Liverpool merge in finala Cupei Ligii, unde va juca in fata lui Cardiff.

Liverpool, echipa de start: Pepe, Johnson, Skrtell, Agger, Enrique, Henderson, Adam, Gerrard, Kuyt, Downing, Bellamy

Rezerve: Carroll, Maxi, Coates, Carragher, Doni, Shelvey, Kelly

Manchester City, echipa de start: Hart, Richards, Savic, Lescott, Zabaleta, de Jong, Barry, Silva, Kolarov, Nasri, Dzeko

Rezerve: Pantilimon, Clichy, Rekik, Milner, Hargreaves, Johnson, Aguero

FAZELE IMPORTANTE ALE MECIULUI:

Min 4. Hart scoate incredibil cu piciorul un sut al lui Enrique de la 7 metri
Min 10. Adam trage puternic de la 22 de metri, apara Hart.
Min 20. Bellamy trage de la 15 metri, scoate Hart inca o data
Min 28. GOL MAN. CITY! de Jong trage incredibil din cadere de la 25 de metri, mingea se duce in vinclu
Min 40. GOL LIVERPOOL! Gerrard marcheaza din penalty
Min 47. Kuyt trimite o bomba de la 20 de metri, Hart apara
Min 55. Hart scoate un sut al lui Skrtell la vinclu.
Min 67. GOL CITY! Dzeko inscrie cu un sut din 6 metri
Min 74. GOL LIVERPOOL! Bellamy marcheaza cu un sut de la 10 metri la coltul lung, dupa un schimb nebun de pase in careul lui City.