Manchester United Brighton Cristiano Ronaldo Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 21:39
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 21:39

Manchester United a suferit un eșec usturător pe terenul lui Brighton & Hove Albion, scor 0-4, în runda cu numărul 36 din Premier League.

Cu Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes și Juan Mata printre titulari, Manchester United a făcut un meci slab și a încasat primul gol după un sfert de oră, când Caicedo a trimis un șut excelent, la firul ierbii, din afara careului.

Manchester United, umilită de Brighton

După 1-0 la pauză, Brighton a reușit să mai marcheze de trei ori într-un interval de 11 minute. Marc Cucurella (49') l-a învins pe David de Gea cu un șut sub transversală, Pascal Gross (57') a făcut 3-0 după o fază în care apărarea lui Manchester United a fost făcută șah mat, iar Leandro Trossard (60') a stabilit scorul final cu un lob peste David de Gea.

După golul al treilea încasat de Manchester United, Cristiano Ronaldo a fost surprins de camerele TV zâmbind. "I s-a părut amuzant golul sau poate că a fost vorba doar de un moment 'dacă nu râzi, plângi'", au scris cei de la Express.

Cu un meci rămas de jucat, Manchester United ocupă locul 6, astfel că ar urma să evolueze în grupele Europa League din sezonul următor. Totuși, formația de pe Old Trafford ar putea fi depășită de West Ham, locul 7, care are 52 de puncte, dar două meciuri în minus.

Meciul cu Brighton a adus și mai multe recorduri nedorite pentru Manchester United. Formația lui Ralf Rangnick a ajuns la 56 de goluri încasate în acest sezon din Premier League, situație cu care clubul nu s-a mai întâlnit până acum în această competiție, potrivit Opta.

Tot Opta scrie că a fost al doisprezecelea meci în care Manchester United primește patru sau mai multe goluri în Premier League, după ce Sir Alex Ferguson a părăsit clubul, în 2013. Tot în 12 meciuri a încasat și legendarul antrenor patru sau mai multe goluri, însă după 810 partide în Premier League.