Manchester City Leeds United Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 21:47
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 21:48

Manchester City a învins Leeds United, în deplasare, scor 4-0, iar echipa lui Pep Guardiola a revenit pe primul loc în Premier League.

Manchester City, din nou pe primul loc

Obligată să învingă pentru a reveni pe primul loc, după victoria la limită a lui Liverpool cu Newcastle, scor 1-0, Manchester City a început în forță duelul de pe Elland Road, iar Rodri a deschis scorul după 13 minute.

"Cetățenii" au arătat o prestație solidă și în repriza secundă, în care au fost mai periculoși și au reușit să se desprindă. Nathan Ake a făcut 2-0 la nouă minute după pauză, Gabriel Jesus a punctat în minutul 78, iar Fernandinho, care va părăsi echipa la finalul sezonului, a închis tabela în prelungiri.

În urma acestei victorii, Manchester City a ajuns la 83 de puncte, cu unul mai mult față de a doua clasată Liverpool. Pentru ambele formații urmează returul din semifinalele Ligii Campionilor, cu Real Madrid, respectiv Villarreal.