FOTO ȘI VIDEO Diogo Jota de la Liverpool, desființat de marii fotbaliști ai Angliei pentru gestul penibil făcut cu Newcastle!

Diogo Jota Alan Shearer Gary Neville Jamie Carragher Liverpool Anglia
Data publicarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 08:43
Data actualizarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 08:50

Atacantul portughez a fost protagonistul unei faze ciudate pe finalul meciului de pe ”Anfield”.

În prima zi a noului an, Liverpool a făcut un meci senzațional cu Newcastle, scor 4-2, după 0-0 la pauză.

Marcatorii de pe ”Anfield” au fost Mohamed Salah, în minutele 49 şi 86 (din penalty, după ce ratase unul în prima repriză), Curtis Jones, în minutul 74, şi Cody Gakpo, în minutul 78, respectiv Alexander Isak, în minutul 54, şi Sven Botman, în minutul 81.

La penalty-ul transformat de Salah pe final, decizia a venit după o atingere ușoară a goalkeeper-ului slovac Martin Dubravka a lui Diogo Jota, în urma căreia portughezul a căzut ca secerat, deși se afla singur în fața porții goale (vezi galeria foto).

”Absolut jenant” (Alan Shearer, golgheterul de legendă al lui Newcastle), ”Nu văd rostul căderii, trebuia să continue! A fost o mică atingere, dar asta nu are cum să te doboare” (Jamie Carragher, fostul căpitan al lui Liverpool) sau ”Nu ai cum să dai penalty la așa ceva, delay-ul de până la căderea lui Diogo Jota este prea mare” (Gary Neville, legenda lui Manchester United) sunt doar câteva dintre opiniile pe subiectul gestului ușor penibil făcut de atacantul lui Liverpool.

În clasament, echipa lui Jurgen Klopp este lider, cu 45 de puncte, peste Aston Villa (42), Manchester City (40 - un meci mai puțin disputat), Arsenal (40) și Tottenham (39), în timp ce Newcastle este pe locul 9, cu 29 de puncte.