Brighton - Leicester Leicester Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 18:18
Data actualizarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 18:20

Leicester a pierdut din nou în Premier League și are cinci înfrângeri la rând. Fosta campioană a Angliei a fost spulberată de Brighton, scor 5-2.

”Vulpile” au avut un început bun de meci. Iheanacho a deschis scorul în minutul unu, dar bucuria nu a durat mult. Brighton a preluat conducerea în minutul 15, după reușitele semnate de Thomas și Caicedo.

Leicester, înfrângere usturătoare cu Brighton

Leicester a reușit să egaleze până la pauză, prin reușita din minutul 33 semnată de Daka, dar dezastrul a urmat abia în partea secundă. Trossard a dus scorul la 3-2 pentru Brighton, iar Mac Allister, cu ”dubla” reușită în minutele 71 și 90+7, a stabilit scorul final, 5-2.

Leicester are un singur punct după șase etape și este pe ultimul loc, cu opt goluri marcate și 16 primite (a doua cea mai slabă apărare din competiție, după cea a lui Bournemouth).

Următoarele clasate sunt Nottingham Forest, West Ham, Aston Villa și Everton, care au câte patru puncte. Practic, Leicester este singura echipă din Premier League care nu a învins în primele șase etape.

În următoarea rundă, ”vulpile” vor juca pe teren propriu cu Aston Villa, echipa lui Steven Gerrard.