Liverpool 1-0 Leicester, Diego Costa a salvat-o pe Chelsea: 2-2 cu Watford! Manchester City 4-1 Sunderland! Rezultatele in etapa de Boxing Day

Premier League Boxing Day Anglia
Live Blog

Boxing Day

Data publicarii: Sambata 26 Decembrie 2015, 18:54
Data actualizarii: Sambata 26 Decembrie 2015, 18:56

Comenteaza cu noi etapa de Craciun din Premier League!

Tottenham 3-0 Norwich

Este prima etapa din acest sezon in care Leicester nu marcheaza.

Mai sunt doua meciuri de jucat in etapa de Boxing Day: Newcastle - Everton (19:30) si Southampton - Arsenal (21:45).

18:25 26 Dec

Harry Kane a marcat 10 goluri in ultimele 9 meciuri de Premier League. Tottenham o conduce pe Norwich cu 2-0, dupa dubla lui Kane ('26, '42).

18:20 26 Dec
LIVERPOOL 1-0 LEICESTER

'63: Faza superba a lui Liverpool, Benteke deschide scorul cu un sut din marginea careului, fara preluare

LIVERPOOL: Mignolet, Clyne, Lovren, Sakho, Moreno, Firmino, Henderson, Can, Coutinho, Lallana, Origi

LEICESTER: Schmeichel, Morgan, Huth, Simpson, Fuchs, King, Albrighton, Kante, Mahrez, Vardy, Okazaky

18:17 26 Dec
CHELSEA 2-2 WATFORD

Oscar a ratat penalty in minutul 80.

'65: Diego Costa egaleaza, Chelsea este in acest moment la doua puncte peste zona retrogradarii.

'57: Ighalo inscrie si Watford intoarce scorul, dupa ce a fost condusa cu 1-0.

Chelsea a deschis scorul in minutul 32, prin Diego Costa. Oaspetii au egalat chiar inainte de pauza, prin Troy Deeney ('42, pen).

CHELSEA: Courtois, Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta, Fabregas, Oscar, Pedro, Matic, Willian, Diego Costa

WATFORD: Gomes, Nyom, Britos, Cathcart, Holebas, Jurado, Deeney, Abdi, Watson, Capoue, Ighalo

18:16 26 Dec

Manchester City le-a aratat suporterilor noua sigla, care va reprezenta clubul incepand cu sezonul viitor.

Imaginea a ajuns zilele trecute pe internet, dar nu exista nicio confirmare oficiala ca asa va arata emblema clubului.

Sigla a fost afisata pe tabela, la meciul cu Sunderland.

18:11 26 Dec
MANCHESTER CITY 4-1 SUNDERLAND

Bony a ratat un penalty in minutul 68.

'59: Borini inscrie pentru Sunderland

'53: De Bruyne duce scorul la 4-0

Dezastru pentru Sunderland, care a primit trei goluri in doar 9 minute. Sterling '13, Toure '17 si Bony '22 au marcat pentru City. Pantilimon e pe banca de rezerve.

Man. City: Joe Hart, Sagna, Kolarov, Mangala, Otamendi, Sterling, de Bruyne, Silva, Fernandinho, Yaya Toure, Bony

SUNDERLAND: Mannone, Jones, van Aanholt, O'Shea, Coates, Johnson, Gomez, M'Vila, Borini, Graham, Fletcher

09:34 26 Dec

In fiecare an, pe 26 decembrie este etapa in Premier League! A doua zi dupa Craciun, de Boxing Day, se joaca fotbal in Anglia, Scotia si Irlanda. Traditia are mai bine de 100 de ani vechime insa s-a schimbat putin de-a lungul timpului - initial, meciurile se disputau intre echipe din acelasi oras pentru ca fanii sa nu se deplaseze prea mult.

Daca in celalalte campionate jucatorii iau o pauza, in Premier League fotbalul continua. Boxing Day si-a primit denumirea de la traditia din Marea Britanie cand pe 26 decembrie, cei care intretineau casele primeau cadouri de la stapani (box - cutie)

Desi acum in Premier League joaca multi straini, traditia a continuat in ciuda unor proteste - mai multi jucatori si-au exprimat dorinta de a se lua o pauza intre prima si a doua parte a sezonului. Insa traditia a ramas, aceasta fiind o zi speciala pentru fani.

Cel mai frumos cadou de Boxing Day este sa duci copilul la meci - este etapa cu cei mai multi copii pe stadion.