Cristiano Ronaldo Karim Benzema Real Madrid Shamrock Rovers Amicale
Data publicarii: Luni 20 Iulie 2009, 21:29
Data actualizarii: Marti 21 Iulie 2009, 08:14

Cristiano Ronaldo si Karim Benzema au debutat la Real Madrid in amicalul cu irlandezii de la Shamrock Rovers! Daca Ronaldo a fost huiduit 45 de minute, cat a jucat, Benzema a marcat pe final de meci.

VEZI SUPER IMAGINI DIN MECI!

Cristiano Ronaldo a debutat cu scandal la Real Madrid. In primul meci amical al verii, portughezul a fost huiduit non stop de cei 11.000 de irlandezi prezenti pe stadionul din Dublin la Real - Shamrock, incheiat 1-0.

Benzema a fost doar rezerva, insa a intrat pe teren la pauza, moment in care Ronaldo a fost scos. Singurul gol al meciului a fost marcat de francezul adus de la Lyon pentru 35 de milioane de euro in aceasta vara, in minutul 87.

Tot Benzema a mai trecut pe langa gol in minutul 56, cand a sutat superb de la peste 20 de metri in bara portii lui Shamrock. Si Van der Vaart a fost aproape de gol, cand, in minutul 71 a incercat o foarfeca de senzatie de la 8 metri, insa mingea a fost respinsa peste poarta.

Real castiga chinuit primul amical al verii, cu 1-0, Benzema marcheaza la debut, iar Cristiano Ronaldo este huiduit de britanici pentru ca a ales sa plece in Spania in aceasta vara.

Vezi aici video imagini de la amicalul Realului!

"BENZEMA KILLER-UL"

Desi toata lumea il astepta pe Cristiano Ronaldo sa iasa la rampa in acest meci, Benzema a surprins cel mai placut si a marcat, el fiind si unul din cei mai buni jucatori de pe teren, chiar daca a intrat in repriza secunda.

Dupa meci, cotidianul spaniol Marca l-a numit pe Benzema un "Killer".

Vezi ce au titrat Marca si AS:

VEZI IMAGINI DIN MECI

AICI LIVE TEXT

INFO
- Ronaldo a fost huiduit la debutul sau la Real Madrid. Pe stadionul din Dublin, 11.000 de oameni i-au huiduit numele portughezului, cand a fost rostit de crainicul stadionului.
- Pentru acest meci, organizatorii au triplat capacitatea stadionului, de la 3.500 de locuri, la 11.000.
- Benzema a fost doar rezerva pentru acest meci, in timp ce Kaka nu este trecut nici macar pe foaia jucatorilor prezenti la meci, fiind in continuare in vacanta
- Cristiano Ronaldo a avut in prima repriza doar 2 actiuni personale si 2 lovituri libere, batute insa sub asteptari.
- Finalul primei reprize s-a incheiat destul de tensionat. Foarte multe faulturi, intrari dure, tipic britanice, insa momente atipice pentru un amical de pregatire.
- Real Madrid este la inceputul pregatirii in aceasta vara, in timp ce Shamrock se afla in plin campionat. In etapa 20 din Premier League din Irlanda, Shamrock este pe locul 2.
- Benzema a reusit sa marcheze la debut si a mai ratat alte 2 ocazii bune de gol.

Real Madrid in repriza secunda:
25. Dudek, 2. Salgado, 24. Garay, 16. Heinze, 15. Drenthe, 26. Negredo, 29. Tebar, 17. Parejo, 10. Sneijder, 23. Van Der Vaart, 19. Benzema.

Shamrock

16. Duggan, 3. Bermingham, 15. Tracy, 2. Madden, 5. Price, 10. Bradley, 8. Rice, 13. McGill, 9. Twigg, 22. Purcell, 18. Baker.

REPRIZA A DOUA
Minutul 93: Final de meci.
Minutul 92:
Sut puternic al lui Van de Vaart de la 23 de metri, peste poarta.
Minutul 90:
Meciul este prelungit cu 2 minute.
Minutul 89:
Sut al lui Benzema de la 16 metri in plasa laterala.
Minutul 87:
GOL REAL MADRID! Benzema a marcat la debutul sau la Real Madrid! Benzema a primit o pasa in adancime la 20 de metri de poarta, a facut un stop perfect si a sutat din buza careului pe sub portarul irlandez.
Minutul 83:
Suporterii irlandezi nu s-au oprit nici pana acum din cantat. Atmosfera e senzationala.
Minutul 82:
Benzema suteaza din interiorul careului, insa mingea e respinsa de un fundas irlandez.
Minutul 81: Dudek degajeaza riscant, desi avea un adversar in fata la doar cativa metri.
Minutul 78:
Drenthe trimite din flancul stang un sut centrare care trece razant pe langa vinclu.
Minutul 77:
Cei 11.000 de suporteri irlandezi canta de minute bune fara oprire.
Minutul 76:
Dudek o salveaza pe Real Madrid! Un irlandez a scapat singur singurel in careul lui Real, dar nu a reusit sa-l dribleze si pe portarul polonez.
Minutul 74:
Michel Salgado simuleaza si cere un fault in careu, insa se alege doar cu un cartonas 'galben'.
Minutul 71:
Van der Vaart incearca o SUPER FOARFECA din 8 metri, dar portarul irlandez respinge in corner.
Minutul 68:
Atacantul lui Shambrock, Bradley, scapa la 25 de metri de poarta lui Real, incearca un lob, dar mingea se duce peste poarta.
Minutul 66:
Real scapa dupa un cornel bine executat de irlandezii de la Shamrock. Un mijlocas irlandez a trimis mingea perfect la coltul lung cu capul, insa Salgado a respins de acolo.
Minutul 62:
Van der Vaart suteaza plasat, pe centrul portii, de la 18 metri.
Minutul 60:
In afara ocaziei lui Benzema, repriza secunda este saraca in faze de poarta.
Minutul 56:
Sut FENOMENAL al lui Benzema dupa o preluare de maestru! Francezul a sutat de la 22 de metri, direct in bara portii irlandezilor! Ocazie uriasa ratata de atacantul francez adus in aceasta vara de la Lyon pe 35 de milioane de euro!
Minutul 54:
Van der Vaart suteaza puternic de la 20 de metri, usor peste poarta.
Minutul 51:
Faza periculoasa a irlandezilor, insa Dudek iese perfect din poarta si blocheaza un adversar la 8 metri de paorta lateral dreapta.
Minutul 50: Benzema trece putin pe sub minge la o centrare periculoasa in careul lui Shamrock.
Minutul 48: Conform cotidianului Marca, Pellegrini a schimbat 9 jucatori la pauza, doar Dudek si Lass. Diarra ramanand pe teren. Ronaldo a iesit, insa a intrat Benzema
Minutul 47: Centrare periculoasa in careul irlandezilor, dar mingea este respinsa.
Minutul 45:
A inceput repriza secunda. Va vom informa pe parcursul reprizei in cazul unor schimbari de jucatori neanuntate la pauza.

INFO:
- Real va ataca de la dreapta la stanga.
- Echipele au intrat pe teren, insa fara Cristiano Ronaldo. In schimb, Benzema va juca.

Real Madrid in prima repriza:
25. Dudek, 22. Torres, 3. Pepe, 21. Metzelder, 12. Marcelo, 9. Cristiano Ronaldo, 6. Lass, 5. Gago, 14. Guti, 20. Higuain, 7. Raul

Rezerve:
Adan, Garay, Salgado, Heinze, Robben, Van der Vaart, Javi Garcia, Parejo, Drenthe, Sneijder, Negredo, Benzema

Shamrock Rovers
1. Murphy, 3. Bermingham, 20. Flynn, 4. Maguire, 6. Sives, 21. Amond, 8. Rice, 7. Robinson, 11. Oconnor, 9. Twigg, 18. Baker.
Rezerve:
Duggan, Coleman, Madden, Treacy, Webb, Price, McGill, Bradley, Cahill, Doyle, Purcell.

PRIMA REPRIZA
FINAL DE PRIMA REPRIZA - COMENTEAZA AICI PRIMA PARTE A MECIULUI
Minutul 44:
Meciul se incinge, intrarile sunt tot mai dure. Real Madrid refuza sa dea afara mingea, desi un jucator de la Shamrock era intins pe gazon. Acel jucator primeste ingrijirile medicale chiar sub ochii lui Cristiano Ronaldo.
Minutul 43:
Higuain are o intrare necontrolata la un adversar! Cei 11.000 de oameni din tribune incep iar sa huiduie.
Minutul 40:
Inca un moment special marca Cristiano Ronaldo. A dribrat un adversar si i-a pasat perfect in careu lui Raul. Mingea a fost respinsa in corner.
Minutul 39:
Higuain scapa singur cu portarul Murphy, dar irlandezul prinde mingea inaintea atacantului lui Real.
Minutul 37:
Lovitura libera pentru Real, bate Guti! Centrarea se duce la coltul lung, de unde Metzelder trimite pe langa poarta.
Minutul 36:
Mijlocasul lui Real, Lass. Diarra, il faulteaza din spate pe Robinson. Tot el bate lovitura libera, dar direct in bratele lui Dudek.
Minutul 34:
Ronaldo isi ia avant, dar suteaza slab in zid.
Minutul 33:
Guti este faultat la 20 de metri. E o sansa perfecta pentru Cristiano Ronaldo
Minutul 32:
Primul moment de magine al lui Ronaldo. A driblat superb un adversar, dar apoi s-a incurcat cu Higuain. De asteptat, suporterii irlandezi au aplaudat ironic.
Minutul 31:
Lovitura de colt pentru Shamrock - centrare periculoasa in 6 metri, dar Pepe respinge de acolo.
Minutul 30:
Raul reia cu capul din 11 metri direct pe centrul portii aparate de Murphy.
Minutul 28:
Cristiano Ronaldo este din nou in prim plan pe flancul drept, incearca sa centreze, dar mingea iese in aut de poarta.
Minutul 21:
Cristiano Ronaldo a trimis pe langa poarta din lovitura libera de la 22 de metri.
Minutul 16:
Shamrock a avut pana acum un meci amical cu Newcastle. In prezent, ei se afla in plin campionat. In etapa viitoare vor juca in derbyul sezonului cu Bohemians, echipa de pe primul loc. Shamrock este pe 2.
Minutul 15:
Cristiano Ronaldo e aproape inexistent in acest meci.
Minutul 13:
Desi sunt doar 11.000 de oameni la meci, ei reusiesc sa mentina o atmosfera 100% britanica! Totusi, stadionul lui Shamrock a fost marit inainte de aceasta partida de la 3.500 de locuri la 11.000.
Minutul 12:
Baker are o cursa spectaculoasa printre jucatorii lui Real, dar trage pe langa poarta lui Dudek de la 25 de metri.
Minutul 10:
Prima ocazie a lui Shamrock: Robinson a driblat 2 adversari si a sutat putin pe langa poarta lui Dudek, la coltul lung.
Minutul 9:
Higuain suteaza inca o data foarte puternic de la marginea careului, apara portarul Murphy.
Minutul 7:
Higuain trage de la 20 de metri pe langa poarta.
Minutul 6:
Sut puternic al lui Lass de la marginea careului, portarul lui Shamrock respinge in corner.
Minutul 3:
Cristiano Ronaldo are prima actiune personala, 11.000 de oameni il huiduie. Se pare ca ei sunt suparati pe decizia lui Ronaldo de a pleca din Marea Britanie si de a se transfera in Spania. Meciul se joaca la Dublin, in Irlanda.
Minutul 2:
Higuain are prima ocazie de gol a meciului. A sutat in plasa laterala de la 11 metri.
Minutul 1: A inceput meciul. Real Madrid joaca in echipamentul traditional alb si ataca de la stanga spre dreapta.