Romania TRAIESTE! A invins campioana europeana Croatia si s-a calificat la turneul preolimpic!

Alte sporturi
Data publicarii: Vineri 27 Ianuarie 2012, 16:40
Data actualizarii: Vineri 27 Ianuarie 2012, 16:44

Nationala de polo a Romaniei si-a luat revansa in stil mare la Campionatul European de polo si va merge la Edmonton sa se bata pentru un loc la Olimpiada.

Nationala de polo a Romaniei a invins, vineri, campioana europeana Croatia, scor 16-15, intr-un meci contand pentru locurile 7-10 si va juca pentru pozitiile 7-8, obtinand implicit si calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton, la care acced primele noua clasate la CE din Olanda.

Romania s-a impus in fata Croatiei dupa prelungiri si lovituri de departajare. Scorul pe reprize a fost 4-2, 3-2, 2-1, 1-5, pana la finalul timpului regulamentar de joc (10-10) si 0-1, 2-1 in cele doua reprize de prelungiri, acestea fiind urmate de aruncari de penalitate, pentru departajare. Romania a marcat patru dintre acestea, iar Croatia doar trei, victoria fiind adusa de Tiberiu Negrean, cu 16-15.

Marcatori:
Romania – Radu 4 goluri, Negrean 3, Iosep 3, Diaconu 2, Busila 1, Chioveanu 1, Goanta 1, Kadar 1.
Croatia – Sukno 6 goluri, Jokovici 4, Baraci 2, Boskovici 1, Muslim 1, Karaci 1.

In urmatoarea partida, tricolorii vor juca pentru locurile 7-8, cu castigatoarea dintre Spania si Olanda.

Tot vineri s-a mai jucat partida pentru locurile 11-12, intre Macedonia si Turcia, scor 9-7, programul zilei incluzand si disputele Spania-Olanda, turneul pentru locurile 7-10, dar si semifinalele, dintre Italia-Serbia, respectiv Muntenegru-Ungaria. Finalele pentru medalii sunt programate duminica.

Rezultatele complete ale Romaniei, la CE de la Eindhoven, sunt urmatoarele:
Grupa B: cu Croatia (7-10), cu Spania (10-12), cu Muntenegru (8-11), cu Serbia (5-14) si cu Germania (9-10)

Turneul locurile 7-12: cu Macedonia (12-10)

Turneul locurile 7-10: cu Croatia (16-15).

La ultima editie a CE, castigata de Croatia, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 7.

Obiectivul tricolorilor a fost indeplinit la actuala editie, clasarea in primele noua locuri, care ofera calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton, din 1-8 aprilie, de la care primele patru clasate vor obtine "biletele" pentru Olimpiada de la Londra.

La Jocurile Olimpice sunt deja calificate Serbia (castigatoarea Ligii Mondiale 2011), Italia, Croatia si Ungaria, in urma pozitiilor pe care s-au clasat la CM din Shanghai.

Sursa: Mediafax