Daniel Popescu a luat argintul la sarituri la Campionatul Mondial de la Stuttgart

Data publicarii: Duminica 09 Septembrie 2007, 15:44
Data actualizarii: Duminica 09 Septembrie 2007, 15:44
O NOUA MEDALIE PENTRU ROMANIA

Daniel Popescu a castigat medalia de argint in proba de sarituri in cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastica de la Stuttgart, cu nota finala 16.500, pierzand titlul mondial la o diferenta de 12 miimi, la ultima saritura din concurs.

Daniel Popescu a primit nota finala 16.500, dupa ce la prima saritura a fost notat cu 16.675, iar la cea de-a doua cu 16.325.

Titlul mondial a revenit polonezului Leszek Blanik, cu 16.512 (16.450 si 16.575).

Locul trei a fost ocupat de sportivul Ri Se Gwang, din Coreea de Nord, care a avut o medie a notelor de 16.387 (16.500 ÅŸi 16.275).

Celalalt roman de la sarituri, Flavius Koczi, a obtinut nota 16.050 la prima saritura si 15.600 la cea de-a doua, astfel ca punctajul final a fost de 15.825, ocupand locul sapte din opt concurenti.