Victorie enorma!Sorana Carstea, in sferturi la Roland Garros: Carstea - Jankovici 3-6/6-0/9-7

Jelena Jankovic Roland Garros Sorana Carstea Tenis
Data publicarii: Luni 01 Iunie 2009, 20:47
Data actualizarii: Luni 01 Iunie 2009, 20:48

Sorana Carstea a invins-o intr-un FINAL DRAMATIC pe fostul numar 1 mondial sarboaica Jelena Jankovici si e prima romanca dupa 12 ani in sferturi la Roland Garros!

Felicit-o aici pe Sorana Carstea!

Sorana a trecut de Jankovici in 3 seturi 3-6/6-0/9-7. Sorana o  va intalni in sferturi pe invingatoarea din disputa dintre Virginie Razzano (Franta) si Samantha Stosur (Australia).

Jankovic, favorita numarul 5 a competitiei, a castigat primul set cu scorul de 6-3. In cel de-al doilea act, Carstea s-a impus cu 6-0, dupa ce jucatoarea din Serbia a solicitat ingrijiri medicale la scorul de 3-0. In setul decisiv, cele doua tenismene si-au facut serviciul pana la 4-4, cand Jankovic a reusit break-ul. In game-ul urmator, Carstea a facut rebreak-ul, dupa ce a fost condusa cu 30-0, si a egalat la 5. Cele doua si au castigat game-urile de pe propriile servicii pana la 8-7, cand Sorana a fructificat cea de-a treia minge de meci si s-a calificat in sferturi, consemnand cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Grand Slam.

Pentru parcursul de pana acum de la Roland Garros, Sorana Carstea si-a asigurat un cec in valoare de 132.500 de euro.

Sorana, care se afla la doar a doua participare la Roland Garros, a mai trecut pana acum de Carly Gullickson (SUA), Alize Cornet (Franta), favorita numarul 21, si Caroline Wozniacki (Danemarca), cap de serie numarul 10.

Carstea este prima jucatoarea din Romania care atinge sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam dupa 12 ani!