Au aterizat si vicecampionii mondiali! Record de audienta pe National Arena la Romania 1-4 Olanda! Vezi toate fazele meciului aici:

Nationala
Data publicarii: Marti 16 Octombrie 2012, 22:50
Data actualizarii: Marti 16 Octombrie 2012, 22:53

Romania pierde pe teren propriu si este egalata de Ungaria in clasament!

22.03.2013 Ungaria - Romania, meciul decisiv pentru locul 2 in clasament!

ROMANIA: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Pintilii, Bourceanu - Torje, Grozav, Stancu - Marica
Rezerve: Pantilimon, Luchin, Chipciu, Lazar, Mutu, Latovlevici, Cocis, Gaman, Maxim, Popa, Gardos, Grigore

OLANDA: Stekelenburg - van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Indi - de Jong, Narsingh, Strootman, van der Vaart - Lens, van Persie
Rezerve: Vermeer, Vorm, Janmaat, Douglas, Viergever, Clasie, Elia, Emanuelson, Huntelaar, Afellay, Kuyt

___________________________

FINAL

Min 90: Tatarusanu scoate de sub bara sutul lui Van Persie.

Min 87: GOL Olanda! Van Persie inscrie din mijlocul careului dupa o faza suspecta de offside.

.. Spiritele se incing pe teren! Arbitrul da nu mai putin de 3 cartonase galbene in doar 2 minute: Rat, Lens si de Jong.

Min 82: INCREDIBIL! Adi Popa este faultat in careu de un olandez insa nu se da penalty. Faza a fost identica cu cea din care Olanda a primit 11m, tinerea fiind mai evidenta in cazul lui Adi Popa.

Min 80: Olandezii joaca la trecerea timpului insa nici Romania nu mai pare sa aiba energie pentru a ataca. Piturca si-a epuizat deja schimbarile. Mutu nu a atins mingea.

<<>>  Iese Grozav, intra Mutu / Iese van der Vaart, intra Affelay

Min 74: Rat apare in atac pentru prima data in minutul 74, insa centrarea sa trece peste poarta

Min 70: Marica se lupta cu fundasii adversi insa nu mai este sustinut de mijlocasi. Mutu se incalzeste pe margine si ar putea fi ultima schimbare a lui Piturca.

<<>>  Iese Torje, intra Adi Popa

INFO: 53.329 de oameni pe stadion, un nou RECORD pentru national arena

<<>>  Iese Bourceanu care avea un galben, intra Costin Lazar

Min 53: SUT BUN al lui Bogdan Stancu, scoate Stekelenburg!

Min 49: Van Persie trimite cu capul iar Tatarusanu scoate de pe linia portii!

Min 46: A inceput a doua repriza. Nicio schimbare in cele doua echipe.

Pauza

Min 45+2: GOL Olanda dupa un fault inutil al lui Tamas! Inscrie van Persie.

Min 42: Inca o faza buna a Romaniei, insa centrarea lui Torje ajunge in bratele lui Stekelenburg.

Min 40: GOOOOOOOOOOOOOOL Romania!!!!!!!!!!!!!!!!! Marica inscrie de la 16 metri dupa o faza superba a Romaniei!

Min 38: Romania preseaza Olanda de cateva minute insa Marica nu a reusit sa ii paseze lui Grozav, care era singur pe 7 metri! Momente bune pentru noi!

Min 30: GOL Olanda! Indi inscrie din careul mic, in urma unei lovituri libere de la marginea careului. Nu era niciun om la marcaj langa el, incredibil!

Min 27: Torje patrunde bine in careu insa nu reuseste sa centreze desi aveam 4 oameni in careu.

Min 26: Olandezii trimit cu capul putin peste poarta.

Min 23: Marica este impins in reclame de catre Vlaar, insa arbitrul nu ia nicio masura.

Min 18: CE OCAZIE pentru Olanda! Rat este depasit usor in flanc iar Tatarusanu si Chiriches salveaza echipa de la gol, din 6 metri, in fata lui Van Persie si Lens!

.. . Bourceanu pentru proteste

Min 10: OCAZIE IMENSA pentru Grozav! Face o preluare excelenta in careu insa trage in portar incredibil!

Min 9: GOL Olanda! Lens trimite sub bara dupa o minge respinsa de Tatarusanu.

Min 7: Chiriches are o interventie excelenta in marginea terenului!

Min 4: Heitinga face fault la Marica la 18 metri de poarta, lateral stanga. TORJE TRAGE IN BARA!!!!!!!!!

Min 1: A inceput meciul, Romania face pressing prin Torje.