Raduta salveaza Rapidul in prelungiri: Rapid 1-1 Ceahlaul (Raduta '90 / Cebotaru '76)

Ceahlaul Piatra Neamt Rapid Superliga
Data publicarii: Joi 08 Aprilie 2010, 14:12
Data actualizarii: Joi 08 Aprilie 2010, 16:40

Ioan Andone a fost la un pas de un prim esec pe banca Rapidului, insa Raduta a reusit sa egaleze in prelungiri

Oaspetii au deschis scorul prin Cebotaru '76, iar gazdele au marcat prin Raduta '90+2.

In minutul '76, rapidistul Matici a gresit la mijlocul terenului, Vasilache a scapat singur spre poarta, i-a pasat lui Cebotaru, iar acesta l-a invins pe Bornescu, sutand la coltul lung, din interiorul careului mare.

Raduta a egalat in minutul 90+2, dupa ce a recuperat mingea la marginea careului mare si a sutat la coltul lung.

In minutul 26, Adrian Iordache a trimis mingea in poarta oaspetilor, insa arbitrul Georgian Ionescu nu a validat golul, din cauza unui ofsaid.

Atacantul echipei Rapid, Ilie Iordache, a fost fluierat si injurat, in momentul inlocuirii sale, de unii suporteri ai formatiei gazda, dupa ce acestia ii solicitasera antrenorului Andone, in repetate randuri, scoaterea jucatorului de pe teren.

Dupa fluierul final, jucatorii rapidisti au salutat galeria lor, dar suporterii le-au intors spatele, i-au huiduit si i-au injurat.

Rapid: 33. Bornescu - 21. Sapunaru, 3. Fernandes, 28. A. Iordache, 19. Bozovici - 2. Helder (26. Dobroiu '87), 15. Lazar, 20. Grigorie, 7. Cesinha - 10. Herea (6. Matici '72) - 17. I. Iordache (9. Raduta '60). Antrenor: Ioan Andone.

Ceahlaul Piatra Neamt: 22. Villadsen - 13. Barcauan, 24. Forminte, 17. Vitelaru, 27. Dumitras (4. Dragomir '78) - 5. Stevici, 15.Badescu (6. Achim '46), 7. Cebotaru, 10. Vasilache, 20. Ambourouet (16. Jeremici '43) - 19. Mulisa. Antrenor: Zoran Filipovici.

Cartonase galbene: A. Iordache '24, Fernandes '69, Raduta '88 / Dumitras '25, Achim '66, Villadsen '90+1, Vasilache '90+2
Arbitri: Georgian Ionescu (centru) - Dragos Iliescu, Marius Nicoara (asistenti) - Dragos Istrate (rezerva).
Observatori: Pavel Peniu, Ioan Muresan.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, printre ei aflandu-se circa 100 de suporteri ai formatiei oaspete si selectionerul Razvan Lucescu.