Dolha s-a accidentat! Dinamo, pe mainile lui Matache Macelaru'? Farul 1-4 Dinamo

Superliga
Data publicarii: Vineri 24 Aprilie 2009, 17:41
Data actualizarii: Vineri 24 Aprilie 2009, 20:55

Dinamo si-a incordat muschii dupa ce a fost muscata de rechinii Farului. Condusa cu 1-0 la Constanta, Dinamo a castigat cu 4-1, si-a luat viteaza catre titlu si e mai aproape ca niciodata de marele vis - Champions League. Incredibil, de 10 ani, Dinamo n-a mai fost la 13 puncte de Steaua.

La primul meci fara Lobont si cu golgeterul Niculae - capitan, Dinamo s-a temut la Constanta ca va avea soarta de la Iasi, unde a pierdut.

Farul a deschis scorul, insa un dinamovist a marcat - Simao l-a pacalit pe Dolha.
Dinamo a revenit pana la pauza si a marcat doua goluri in doar doua minute, prin Cristea si Danciulescu impotriva Farului, care in 2009 le-a luat puncte doar Stelei si fostei Stelute din Buzau.

La 1-2, Farul a cerut penalty, iar Dinamo a tremurat la atacurile rechinilor in foame de puncte, care au ratat singuri cu Dolha.

Torje i-a linistit pe dinamovisti cu golul din repriza a doua, iar Niculescu a facut 4-1 la doar cateva secunde dupa ce a intrat. Dinamo ar putea apela acum la Matache Macelarul, ultimul portar de meserie al liderului.

Dupa a doua victorie externa in 2009, Dinamo si-a luat viteza in fruntea Romaniei - e la 5 puncte de Urziceni si la 6 de Timisoara.

Dinamo bate, dar e blestemata. A dat 9 goluri in 3 zile, dar ramane fara portari. Gluma se ingroasa si Niculae e mai util acum in poarta decat in atac. Culmea ghinionului pentru Dinamo - Dolha s-a lovit in prelungiri, la ultima faza a meciului.