Ce s-a intamplat inainte de derby! Dinamovistii, dezbracati de jandarmi de veste, coregrafia a fost interzisa de oficialii Stelei

Superliga
Live Blog

DOAR DERBY DE ROMANIA!

SPORT.RO
Data publicarii: Sambata 20 August 2016, 22:38
Data actualizarii: Sambata 20 August 2016, 22:39

AS Roma - FC Porto, marti, in direct la Sport.ro (21:45) | Manchester City - Steaua, miercuri, in direct la ProTV

20:54 20 Aug

Protestul dinamovistilor dupa ce jandarmii le-au interzis vestele - toata lumea la bustul gol in peluza!

20:34 20 Aug
19:30 20 Aug

ECHIPELE DE START

STEAUA: Nita – Enache, Tamas, Mitrea, Momcilovic – Ad. Popa, Stanciu (cpt), Boldrin, Hamroun – Tanase, De Amorim.
Rezerve: V. Cojocaru – Tudorie, Muniru, Aganovic, Achim, Ov. Popescu, Bourceanu.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

DINAMO: Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja (cpt), St. Filip – Hanca, Busuladzic, Palic – D. Rotariu, Gnohere, Lazar.
Rezerve: Penedo – M. Popescu, D. Popa, P. Petre, Vl. Olteanu, I. Serban, A. Marc.
Antrenor: Ioan Andone

Meciul este arbitrat de Radu Petrescu, ajutat la cele doua linii de Vasile Marinescu si Radu Ghinguleac.

19:05 20 Aug

Creste tensiunea la porti, suporterii sunt controlati la sange si obligati sa dezbrace vestele pregatite pentru coregrafie.

19:00 20 Aug

Scandal la stadion - jandarmii ii dezbraca pe suporteri de veste!

18:52 20 Aug

Si Danciulescu e pregatit de coregrafie.

18:43 20 Aug

Marica: "Dinamo poate sa castige meciul asta!"

"Jucand la ambele echipe, mi-ar fi greu sa spun cine as vrea sa castige. Sincer, nu am o favorita, mi-as dori ca cei mai buni sa castige."

"Daca pana la inceputul sezonului credeam ca Steaua e cea mai buna, am vazut un Dinamo care mi-a placut. Cred ca Dinamo poate pune probleme Stelei si chiar ar putea castiga." (DigiSport)

18:29 20 Aug

Fiecare suporter dinamovist trece pe la camionul de veste inainte sa intre in stadion.

18:25 20 Aug

Dinamovistii au inceput sa se stranga la stadion. Se impart veste si tricouri cu "Doar Dinamo"!

17:51 20 Aug

Ionel Ganea: "Bate Dinamo cu 2-1 in seara asta!" (ProSport)

Ganea a jucat in 2006 pentru Dinamo (18 meciuri, 14 goluri).

17:16 20 Aug

Becali: "N-am emotii lui Dinamo! Eu am doar emotii de 20, 10, 15 milioane de euro. Emotii sunt alea cand iti apara Moti penalty si pierzi 25 de milioane de euro."

"Nu depinde de mine coregrafia din seara asta. Sa mearga cu 17 avocati, eu ce stiu e ca noi organizam meciul si nu vrem sa se intample anumite lucruri."

"Ce permite legea, nu stiu eu... Sa faca ce vor. Eu nu fac comert cu coregrafii, pe mine ma intereseaza banii."

"Banii si distractia, asta ma interseaza. Eu nu sunt fanatic de fotbal. Eu am o varsta, vreau sa ma distrez. Asta e adevarul, nu pot sa va mint ca am emotii la meciul asta."

"Eu am emotii doar de 10 milioane, de 20 de milioane, de 15 milioane de euro."

"Emotii sunt atunci cand iti apara Moti penalty si pierzi 25 de milioane de euro", a spus Becali la Ora Exacta in Sport.

17:02 20 Aug

Becali: "3000 de suporteri au dat biletele inapoi! Voua nu va e, ma, rusine de galeria lui Dinamo?"

Gigi Becali spune ca principalii vinovati pentru coregrafia rusinoasa de marti seara sunt suporterii din galerie.

"Asta a fost o farsa, una bazata pe minciuna. Poti sa faci o farsa daca vrei, da nu bazata pe minciuna. E o minciuna care nu se face... Au facut-o, sa fie sanatosi."

"De vina sunt si suporterii Stelei. Daca tu nu vii sa faci coregrafie, normal, cand o casa nu e pazita, normal ca ataca hotii."

"Acum nu vor sa mai vina, au dat retur biletele, ca cica ne-am facut de rusine. Pai cine e de vina ca v-a facut de ras galeria lui Dinamo? Eu sunt de vina?"

"Daca voi erati acasa si faceati galerie, mai veneau soarecii sa joace pe masa? Au jucat cum au vrut ei in tribuna, si au facut acea coregrafie. Pai, eu sunt de vina? Daca voi nu sunteti acasa si faceti pe suparatii. Pai pentru ce faceti voi pe suparatii?"

"Voua nu va e rusine de galeria lui Dinamo?"

"Pai galeria lui Dinamo a trecut prin cele mai mari nenorociri in astia 10 ani. N-au castigat nimic, insolventa, batuti distrusi. Si voi, Champions League, Europa League, campioana, campioana, Europa League, Champions League."

"Ne-am suparat, domne, nu mai vrem sa venim. Uite ca vine hotul si fura si face coregrafie, daca voi nu sunteti acasa."

"Ei sunt Steaua, da, normal ca ei sunt Steaua ca spirit. Eu nu sunt fanatic. Dar eu am avut grija de Steaua, n-am dus-o in B, n-am bagat-o in insolventa."

"Am inteles ca suparatii au dat retur biletele, vreo 3000, ca s-au suparat pentru coregrafie.", a spus Becali la Ora Exacta in Sport.

15:38 20 Aug

15:37 20 Aug

Dinamovistii vin la stadion insotiti de 4 avocati. Suporterii vor ca accesul in peluza sa se faca in termeni legali, dupa ce Becali a anuntat ca ultrasii nu vor putea sa faca nicio coregrafie dintre cele propuse pentru derby.

La sedinta tehnica din aceasta dimineata s-a decis ca nicio coregrafie sa nu fie facuta de dinamovisti, anunta Digisport.

13:54 20 Aug

Becali la Digisport despre interzicerea coregrafiei: "Organizam noi meciul, noi raspundem. Si atunci s-a luat decizia sa nu fie niciun fel de coregrafie. Cine stie ce sloganuri rasiste sau xenofobe pot afisa? Si atunci am spus ca nu ma intereseaza galeriile. Stiu doar ca finantez o echipa de fotbal si ca 11 jucatori jaoca fotbal. Daca altii vor sa faca ceva, n-au decat, dar nu pe stadion. Cand le-am dat biletele am facut si un protocol pe care initial nu au vrut sa-l semenze.

Am zis ca daca nu vor semna, nu vor intra pe stadion. Pana la urma au acceptat. In acel protocol se stipuleaza clar faptul ca-si asuma orice responsabilitate. N-am vazut coregrafia de la meciul cu City, nu ma intereseaza. Eu fac fotbal, nu coregrafii. Ei raman cu scrisul. Daca tot sunt buni la coregrafii, sa faca un concurs mondial. Ii recunoc si eu ca cea mai mare galerie din Europa la coregrafii, e bine?!'

13:48 20 Aug

Steaua a vandut doar 25 000 de bilete pentru meciul cu Dinamo, inclusiv cele 8300 date fanilor din peluza rivalilor. La meci sunt asteptati in jur de 30 000 de oameni.

12:58 20 Aug

Dinamo a epuizat tichetele pentru peluza si mai vinde bilete la tribuna a doua, sectoarele 116, 117, 118. Dinamovistii au 2000 de bilete pe care le comercializeaza in Stefan cel Mare!

11:37 20 Aug

Surse din cadrul clubului Dinamo anunta ca staff-ul tehnic ia in calcul sa-i duca pe jucatori la intalnirea cu suporterii de la Electroaparataj, programata la ora 18:00. Exista informatii ca stelistii nu vor permite ca ultrasii sa poarte vestele pe care le-au pregatit pentru coregrafie in aceasta seara, iar jucatorii ar vrea sa-si arate astfel solidaritatea cu fanii.

10:05 20 Aug

Peste 500 de jandarmi vor asigura ordinea publica la meciul Steaua - Dinamo de pe Arena Nationala. Accesul fanilor in stadion va fi permis incepand cu ora 18:30. Suporterii lui Dinamo vor avea 8300 de locuri alocate in peluza pentru derby. Accesul lor va fi facut prin bulevardul Pierre de Coubertin, in timp ce stelistii vor intra prin Maior Coravu si Basarabia.

09:35 20 Aug

Echipele probabile pentru derby:

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Mitrea, Momcilovic - Bourceanu, Achim - Popa, Stanciu, Hamroun - Tanase

Dinamo: Branescu - Romera, Nedelcearu, Mevlja, Filip - Hanca, Busuladzic, Palic - Rotariu, Gnohere, Lazar

09:28 20 Aug

Reghecampf nu le-a dat nicio zi libera jucatorilor lui dupa meciul cu City. Gazeta Sporturilor scrie ca ros-albastrii sunt in cantonament de luni, ziua dinaintea partidei cu englezii. Nu vor pleca acasa nici diseara, la finalul derby-ului.

Stelistii vor dormi la hotel, apoi maine au un antrenament de refacere. Isi vor putea vedea familiile abia dupa aceea. Spre deosebire de Steaua, Dinamo si-a chemat abia ieri jucatorii la Saftica pentru reunirea dinaintea meciului. Fotbalistii au dormit in minihotelul de la cantonamentul traditional al lui Dinamo.

300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
VIDEO PROTVPLUS.RO
Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!