Meci nebun la Medias: Gaz Metan 2-1 Craiova!

Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Vineri 07 August 2009, 17:42
Data actualizarii: Vineri 07 August 2009, 20:03

- Vezi aici minut cu minut toate fazele de la Gaz Metan 2-1 Craiova!

Gaz Metan Medias a reusit prima victorie in Liga I dupa 90 de minute de spectacol.  Elevii lui Pustai au ratat de mai multe ori deschiderea scorului, iar Craiova nu i-a iertat. A marcat prin Fl Costea in minutul 45. In numai trei minute, gazarii au intors meciul prin golurile lui Eric si Kubala.

Vezi aici desfasurarea meciului!
Livetext:
Min 90: Dudita primeste cartonas galben pentru tragere de timp!
Min 80: Schimbare la Medias: intra Buzean in locul lui Eric de Oliveira.
Min 76: GOL Medias! Kubala duce Mediasul in avantaj!
Min 73: GOL Medias! Eric inscrie cu un sut pe jos din afara careului
Min 70: Schimbare Baird este inlocuit cu Dina
Min 65: Schimbare Silvasan il inlocuieste pe Marovic
Min 64 : Schimbare la Universitatea: intra Barboianu in locul lui Rose
Min 63 Super Ocazie la poarta Craiovei. Lung are o mega parada la sutul lui Dudita!
Min 62 : Schimbare la Gaz Metan: intra Dudita in locul lui Parvulescu
Min 59 : Lung primeste cartonas galben
Min 53: Dorel Stoica primeste cartonas galben.
Min 50: Corner pentru gazde, mingea ajunge la Kubala si sutul acestuia trece mult pe langa poarta.
Min 46: A inceput repriza secunda, Gaz Metan avand lovitura de incepere.
- Final de prima repriza!
Min 45: GOL Craiova! Costea deschide scorul! Fl. Costea suteaza din careu iar mingea a fost deviata de Vatca in propria poarta.
Min 30: Eric de Oliveira prinde un sut de senzatie, scos de Silviu Lung!
Min 28: Bud trimite in bara de la 30 de metri!
Min 26: Costea incearca o actiune, dar este deposedat prin alunecare
Min 20: Lovitura libera pentru Universitatea Craiova, oltenii trimit inapoi si faza se stinge.
Min 17: Pirvulescu centreaza in fata portii, Bud rateaza din 4 metri!
Min 15: Bud suteaza din afara careului! Lung respinge!
Min 13: Ocazie mare pentru Medias! Bud rateaza din sase metri dupa o centrarea venita de la Kubala!
Min 9: Fl. Costea este faultat! Craiova obtine o lovitura libera pe care o iroseste!
Min 7: Bud patrunde cu mingea la picior in careul oltean. Faza a ramas in cele din urma fara rezultat.
Min 1: A inceput meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Lung - Dananae, Gaman, Stoica, Rose - Prepelita, Dilevski, Soava - M. Costea, Fl. Costea, Baird.

Gaz Metan Medias: Vitca - Kratochvil, Markovici, Hoban, Marovici - Todea, Kubala, A. Munteanu, Eric, Pirvulescu - Cr. Bud

INFO MECI:

Ardelenii nu au jucat in prima etapa, dat fiind ca adversara FC Vaslui a cerut amanarea acestui meci, pentru ca jucau "dubla" cu Omonia Nicosia, din turul 3 preliminar al Ligii Europa.

Gaz Metan vrea sa arate ca a invatat din greselile trecutului: "Ne asteapta un campionat in care ne punem sperante, in care vrem sa aratam ca am invatat din greselile campionatului trecut si ca in acest sezon vom pune pret pe orice punct” a declarat Cristian Pustai inainte de meciul cu Craiova.

Fundasul Universitatii Craiova, Joshua Rose, crede ca deplasarea de la Medias nu va fi la fel de usoara precum cea din turul editiei 2008-2009, atunci cand alb-albastrii se impuneau cu 5-2 contra gruparii ardelene:

"Sezonul precedent a fost 5-2, dar nu cred ca se mai poate repeta acest scor. Ne asteapta un meci mult mai greu decat atunci, pentru ca este si prima partida pentru Medias in editia 2009-2010. Normal ca as vrea sa marchez din nou doua goluri, insa cel mai important este sa obtinem cele trei puncte. Nu conteaza cine inscrie, echipa sa joace bine si sa invinga", a spus Joshua Rose!