Ce nebunie, ce bucurie pentru turci! Selcuk Inan aduce victoria cu Islanda in minutul 89, Olanda pierde acasa, iar Kazakhstanul trimite Ungaria la baraj

Clasamentele finale ale tututor grupelor

Echipe calificare direct: Cehia, Islanda, Belgia, Tara Galilor, Spania, Slovacia, Germania, Polonia, Anglia, Elvetia, Irlanda de Nord, Romania, Austria, Rusia, Italia, Croatia, Portugalia, Albania + Turcia (ocupanta celui mai bun loc 3)

Echipe care merg la baraj: Bosnia, Ucraina, Irlanda, Slovenia, Ungaria, Suedia, Norvegia, Danemarca

23:46 13 Oct

Olanda, OUT de la EURO | Turcia e calificata direct gratie victoriei obtinute de Kazakhstan in Letonia

23:33 13 Oct

Min 89 | GOOOL si CALIFICARE DIRECTA pentru Turcia! Selcuk Inan inscrie la Konya si isi califica echipa la EURO. Totul depinde in acest moment de scorul meciului Letonia - Kazakhstan.

Daca rezultatul ramane neschimbat (0-1), Turcia devine ocupanta celui mai bun loc 3 si trimite Ungaria la baraj

23:27 13 Oct

Min 82 | Olanda revine in joc dupa golul lui Van Persie, care isi ia revansa pentru fata din minutul 66. Scorul este 2-3 in acest moment.

La Konya, scorul ramane 0-0 intre Turcia si Islanda.

23:25 13 Oct

Van Persie si-a dat un autogol incredibil! Atacantul lui Fener a reluat cu capul in poarta ca si cand se afla in careul advers!

Click aici pentru VIDEO

23:13 13 Oct

Catastrofa la Amsterdam. Robin Van Persie, jucatorul lui Fenerbahce, inscrie in proprie poarta, iar Turcia nu mai are nicio emotie pentru locul 3 al grupei.

Vestile bune pentru turci nu se opresc aici. Kazakhstan conduce in Letonia, ceea se inseamna ca in acest moment Grupa A da cel mai bun loc 3.

23:05 13 Oct

Rezultatele LIVE | Olanda este in acest moment out de la EURO, Turcia e pe locul 3

22:22 13 Oct

Situatie imposibila pentru Olanda. Cehii fac 2-0 la Amsterdam, iar batavii sunt la pamant. Portocala Mecanica traieste cea mai mare umilinta a ultimelor decenii.

Sural a inscris pentru 2-0 dupa ce l-a driblat ca in curnea scolii pe Van Dijk.

22:21 13 Oct

Soc in Olanda. Cehia a deschis scorul pe Amsterdam Arena prin Kaderabek, in minutul 24.

22:05 13 Oct

De departe cele mai interesante jocuri ale zilei sunt Olanda - Cehia si Turcia - Islanda, asa ca iata si echipele de start.

Olanda - Cehia

Turcia - Islanda

22:03 13 Oct

Primul gol al serii s-a marcat in Cipru. Bosnia a deschis scorul in deplasare prin golul marcat de Haris Medunjanin, in minutul 13 al partidei.

19:17 13 Oct

Meciurile zilei de astazi: Olanda tremura pentru calificare si spera ca Turcia sa se incurce acasa

20:55 12 Oct

Austria 3-0 Liechtenstein, Suedia 2-0 Moldova, Rusia 2-0 Muntenegru. Austria si Rusia merg la Euro, Suedia la baraj!

19:37 12 Oct

GOL! Rusia face 2-0 si, daca Muntenegru nu intoarce scorul, Suedia merge la baraj!

19:27 12 Oct

GOL! Zlatan face 1-0 si Suedia si asteapta rezultatul din Rusia, acolo unde rusii au nevoie de un egal cu Muntenegru pentru calificare.

19:11 12 Oct

Au inceput Austria - Liechtenstein, Rusia - Muntenegru si Suedia - Moldova. Miza e locul 2, disputat de Rusia si Suedia. Austria e deja calificata.

17:31 12 Oct

Echipa de fotbal a Olandei, locul 3 la CM 2014, are nevoie de un miracol in meciurile programate marti in grupa A, pentru a mai spera la barajul de calificare pentru Euro 2016, relateaza AFP.

Pentru a prinde barajul, adica locul 3 in grupa, Olanda trebuie sa bata acasa Cehia, deja calificata, iar Islanda, de asemenea calificata, sa invinga Turcia la Istanbul. Un egal ar fi suficient turcilor lui Fatih Terim sa se califice, pentru ca la egalitate de puncte cu batavii intra in vigoare criteriul de departajare al meciurilor directe. Aici Turcia sta mai bine, pentru ca are o victorie (3-0) ?i o remiza (1-1) in dubla cu Olanda.

Ultima oara cand ''Portocala mecanica'' a ratat Euro a fost in 1984, cand turneul final a avut loc tot in Franta.

Programul ultimelor meciuri din grupe in preliminariile Euro 2016, programate marti:
Grupa A: Olanda - Cehia; Letonia - Kazahstan; Turcia - Islanda;
Grupa B: Cipru - Bosnia; Belgia - Israel; tara Galilor - Andorra;
Grupa H: Italia - Norvegia; Malta - Croatia; Bulgaria - Azerbaidjan.

6. Moldova 2p

Ungaria afla astazi daca merge direct la Euro. Totul se decide la partida dintre Ucraina si Spania. La X2, maghiarii primesc locul bonus de calificare (cel mai bun loc 3 din grupe).

23:37 11 Oct

Germania a invins cu greu Georgia pe teren propriu, cu 2-1. Polonia a castigat si ea cu 2-1 meciul cu Irlanda si cele doua echipe merg la Euro, in itimp ce britanicii se duc la baraj.

Scotia s-a impus fara probleme in Gibraltar, cu 6-0!

23:00 11 Oct

4-0 pentru Scotia in Gibraltar!

22:57 11 Oct

Incredibil, Georgia egaleaza in Germania la doar 4 minute dupa ce nemtii au deschis scorul din penalty!

Polonia - Irlanda

Germania poate merge la baraj in aceasta seara, daca pierde cu Georgia si Polonia - Irlanda se termina egal.

20:43 11 Oct

GOOOOOOOOOOOL!!!! Grecia face 4-3 iar noi avem 3-0, calificarea este jucata!!!

20:36 11 Oct

GOOOOOL! Mitroglou isi ia revansa dupa ce ne-a eliminat la barajul trecut si egaleaza Ungaria

20:33 11 Oct

Ungaria face 3-2 in Grecia, in minutul 75! Totul tine de nationala noastra acum, sa reziste cu acest 2-0 in Feroe!

20:14 11 Oct

GOOOOL!!! Grecia egaleaza! E bine ca ungurii sunt tinuti in "sah"! Grecia 2-2 Ungaria

20:12 11 Oct

Ungaria face 2-1 imediat dupa pauza si asteapta acum rezultatul Romaniei!

19:39 11 Oct

Irlanda de Nord deschide scorul in Finlanda insa este un meci care nu ne afecteaza in niciun fel, Irlanda fiind calificata deja iar Finlanda eliminata.

19:27 11 Oct

Ungaria egaleaza in Grecia :( Lovrencsics inscrie cu capul din 6 metri. La aceste scoruri, Feroe 0-1 Romania si Grecia 1-1 Ungaria suntem pe primul loc in continuare.

19:26 11 Oct

Albania face 2-0 in Armenia si este calificata direct la Euro in acest moment, trimitand Danemarca la baraj!

19:12 11 Oct

Nani deschide scorul pentru Portugalia in Serbia iar Hovhannisyan da gol pentru Albania in Armenia! Multe goluri in primele minute in aceasta seara!

19:09 11 Oct

GOOOL! Grecia deschide scorul pentru greci prin Stafylidis, exact in acelasi moment in care Romania a marcat cu Feroe! In acest moment avem 4 puncte peste Ungaria si suntem la Euro!

18:31 11 Oct

Meciurile din aceasta seara. Ungaria are meci tare in Grecia, in timp ce Irlanda de Nord joaca in Finlanda. Toate partidele din grupa Romaniei incep de la ora 19:00.

23:50 10 Oct

Rezultatele finale ale meciurilor de astazi | Olanda a revenit pe locul 4 in grupa ei, dupa ce Turcia a invins in Cehia

21:16 10 Oct

10 nationale calificate la Euro. Gazzetta dello Sport: "Grupa F are cele mai mari sanse sa dea cel mai bun loc 3"

Italia, Islanda, Cehia, Spania, Anglia, Elvetia, Irlanda de Nord, Austria si Portugalia, plus Franta, ca tara organizatoare, sunt cele zece nationale care si-au asigurat prezenta la Euro 2016.

Gazzetta dello Sport scrie despre faptul ca grupa F, din care face parte Romania, are cele mai mari sanse sa dea 3-ul "castigator", care merge la Euro fara baraj.

Grupa A - Islanda si Cehia calificate, Olanda si Turcia in cursa pentru locul 3
Grupa B - Tara Galilor, Belgia si Israel, in lupta pentru primele doua locuri, Bosnia si Cipru in carti pentru playoff
Grupa C - Spania calificata, Slovacia si Ucraina se lupta pentru locul 2
Grupa D - Germania, Polonia si Irlanda in cursa pentru primele doua locuri.
Grupa E - Anglia si Elvetia calificate, Slovenia si Estonia se bat pentru playoff
Grupa F - Irlanda de Nord calificata, Romania si Ungaria se bat pentru locul 2. Locul 3 are sanse mari sa mearga la Euro fara baraj
Grupa G - Austria calificata, Rusia si Suedia se lupta pentru locul 2
Grupa H
- Italia calificata, Norvegia si Croatia se bat pentru locul 2
Grupa I - Portugalia calificata, Danemarca si Albania in carti pentru locul 2

21:01 10 Oct

Italia este la Euro dupa 3-1 in Azerbaijan (Eder '11, El Shaarawy '43, Darmian '65 / Nazarov).

21:00 10 Oct

Olanda castiga cu 2-1 si este pe 3 in grupa, cu un punct in fata turcilor. De la ora 21:45 se joaca Cehia - Turcia. In celalalt meci al grupei, Islanda si Letonia au terminat la egalitate, 2-2.

20:11 10 Oct

Italia conduce cu 2-1, dupa golul lui El Shaarawy, si este la Euro in acest moment.

19:39 10 Oct

Italia este egalata in Azerbaijan! Este 1-1 din minutul 31, dupa golul marcat de Dimitri Nazarov.

19:38 10 Oct

Min 34 / Kazakhstan 0-1 Olanda / Wijnaldum inscrie cu un sut din marginea careului. La acest scor, Olanda trece peste Turcia, cu un punct avans, si se roaga ca Cehia sa castige meciul din aceasta seara cu turcii (21:45).

19:25 10 Oct

Italia a deschis scorul repede, in minutul 11, in meciul cu Azerbaijan, prin golul marcat de Eder. 1-0 e scorul perfect pentru calificarea la Euro.

17:40 10 Oct

Grupa A:

Olanda tremura pentru calificarea la Euro. Nu mai e nicio sansa pentru primele doua locuri in grupa, dar olandezii continua sa spere la locul de baraj.

Daca scoate 4 puncte din ultimele doua meciuri, cu Cehia si Islanda, Turcia isi asigura locul 3 in grupa.

Grupa H:

Italia are nevoie de o victorie in Azerbaijan pentru a-si asigura matematic prezenta la euro. Norvegia si Croatia continua sa se bata pentru locul 2.

19:00 Azerbaijan - Italia
19:00 Norvegia - Malta
21:45 Croatia - Bulgaria