Balotelli, Acquafresca si Toivonen, 3 goluri DE VIS: Suedia 1-2 Italia!

Data publicarii: Vineri 19 Iunie 2009, 18:44
Data actualizarii: Vineri 19 Iunie 2009, 21:08

3 goluri de vis si 60 de minute de lectie de aparare: asta a fost meciul Suedia - Italia, incheiat 1-2.

Italia venea dupa un 0-0 cu Serbia si avea nevoie de o victorie cu tara gazda pentru a fi sigura ca se va califica in semifinalele comepitiei. Suedia era pe val, dupa un 5-1 senzational scos cu Belarus.

Italia a inceput slab meciul, adormita, insa Suedia nu a parut inspirata in atac. Italienii condusi de fostul jucator al lui Lazio si Chelsea, Casiraghi, au lovit "italieneste" prin starul lui Inter, Balotelli, in minutul 27, cu un sut superb de la 18 metri la coltul lung, dupa ce a fentat din corp doi jucatori. Acelasi Balotelli a fost eliminat in minutul 37 al meciului, dupa ce centralul a fost pacalit de o "simulare" a lui Wernbloom.

Italia a lovit din nou in repriza a doua, dupa o lovitura libera batuta excelent de numarul lor 10, Giovinco. Mingea centrata s-a dus in fruntea lui Acquafresca, iar atacantul a reluat perfect cu capul la coltul lung.

Suedia a revenit in meci prea tarziu, abia in minutul 89, cand Toivonen a marcat un gol superb. A primit o pasa cu calcaiul, a pivotat si a sutat sec de la marginea careului la coltul lung. 1-2 Suedia - Italia, iar italienii sunt lideri in Grupa, cu 4 puncte.

In celelalt meci al grupei, transmis in direct de Sport.ro si www.sport.ro, trupa CFR-istului Veljovic si a lui Tosic de la Manchester a scos doar un 0-0 cu Belarus.

Grupa arata in felul urmator:

1. Italia 4 puncte
2. Suedia 3 puncte
3. Serbia 2 puncte
4. Belarus 1 punct

23'    [0 - 1]        M. Balotelli
53'    [0 - 2]        R. Acquafresca
89'    [1 - 2]        O. Toivonen

Vezi lotul Italiei pentru Europeanul de tineret!

Vezi lotul Suediei pentru Europeanul de tineret!