Data publicarii: Joi 18 Iunie 2009, 12:25
Data actualizarii: Vineri 19 Iunie 2009, 15:11

Anglia este deja calificata in semifinalele Campionatului European de tineret. In al doilea meci din Suedia, Walcott si compania au zdrobit cu 2-0 nationala Spaniei. Capitanul Angliei, Milner, a fost cel mai prezent jucator. El a ratat un penalty in prima repriza, dar s-a revansat cu un gol in a doua repriza.

GOOOOL! Milner se revanseaza dupa penalty-ul ratat. 2-0 pentru Anglia care este deja calificata in semifinale.

Gooool! Anglia deschide scorul prin Campbel in minutul 51!

Cea mai mare gafa a meciului:
Echipe:
Spania: Asenjo, Monreal, Javi Garcia, Torrejon, Javi Martinez, Bojan, Juardo, Azpilicueta, Mario Suarez, Adrian Lopez.

Anglia: Hart, Cranie, Cattermole, Onuoha, Milner, Agbonalhor, Noble, Johnson, Muamba, Richards, Gibbs.

CLICK AICI PENTRU LIVE!

Bojan este unul dintre cei mai promitatori jucatori ai planetei, este nascut in 1990, si a jucat la Steaua Rosie Belgrad si OFK Belgrad. Din 1999 pana in 2006 a jucat pentru echipa de tineret a Barcelonei iar din 2007 joaca la echipa mare alaturi de Ronaldinho si Messi. Bojan a fost convocat in lotul nationalei Spaniei la Europeanul Under 21 din Suedia.

"Voi continua la club. Am spus intotdeauna ca vreau sa joc aici, pentru ca aceasta posibilitate este extraordinara. Prefer sa nu plec urechea la toate zvonurile care ma dau ca si plecat de aici, pentru ca am incredere totala in propriile mele forte”.

Intrebat daca nu a fost dezamagit ca antrenorul Pep Guardiola nu i-a oferit sansa sa evolueze niciun minut in finala Ligii Campionilor contra lui Manchester United, Bojan a raspuns: “Nu am avut un sentiment negativ pentru ca nu e normal sa se intample asta cand in joc este Liga Campionilor si tu ai doar doar 18 ani, dar este adevarat ca mi-as fi dorit sa joc. A fost un sezon extraordinar si inca incercam sa ne dezmeticim dupa acest vis. Nu voi uita niciodata momentele de sarbatoare traite alaturi de fani si sper ca intr-o zi le vom repeta".

Theo James Walcott s-a nascut in 1989 la Stanmore dar a crescut in Compton, langa Newbury, unde a jucat pentru AFC Newbury. Walcott a inscris mai mult de 100 de goluri in primul si ultimul sezon pentru Newbury, inainte de a pleaca la Swindon Town si mai tarziu la Southampton. Nike a acceptat un contract de sponsorizare a lui Theo, cand avea 14 ani. Walcott este omul de care se leaga toate sperantele englezilor.

Walcott a marcat primul sau gol pentru nationala Angliei pe 10 Septembrie 2008, in meciul impotriva Croatiei, deschizand scorul in minutul 26. In aceasi partida, Theo a majorat scorul la 2-0 in minutul 58, iar in minutul 82 a realizat un hat-trick, la al doilea sau meci din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2010.

"Sunt foarte incantat de aceasta prelungire de contract. Am avut parte de un sprijin fabulos de cand sunt aici si asta m-a ajutat mult. E minunat sa lucrezi cu cel mai bun antrenor din lume, sa joci pe cel mai frumos stadion si cu cei mai buni fani", a explicat englezul care se afla la Arsenal inca din 2006, atunci cand a fost transferat de la Southampton.