VIDEO Africa de Sud 1-1 Mexic, in primul meci de la Cupa Mondiala! Vezi aici golurile!

Mexic Africa de Sud Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Vineri 11 Iunie 2010, 18:57
Data actualizarii: Vineri 11 Iunie 2010, 23:54

Africa de Sud si Mexic au remizat in meciul de debut al Cupei Mondiale. Tshabalala a deschis scorul in minutul 55, iar Rafa Marquez a reusit sa egaleze in minutul 79.

VIDEO REZUMAT! CLICK AICI CA SA VEZI GOLURILE

Echipele de start:

Africa de Sud: Khune; Gaxa, Mokoena, Khumalo, Tihvalo; Dikgacoi, Modise, Pienaar, Tshabalala, Letsholonyane, Mphela

Mexic: Oscar Perez; Aguilar, Osorio, Rodriguez, Salcido; Juarez, Marquez, Torrado, Dos Santos, Guille Franco, Vela

Mexicanii au inceput mai bine, dar au ratata cu seninatate in prima repriza. Dos Santos putea fi omul meciului, dar a ratat din toate pozitiile. Vela a marcat in minutul 37, dar arbitrul a fluierat offside. In repriza a doua, africanii au dat lovitura pe un contraatac superb prin Tsabalala, votat omul meciului la final. Mexicanii au fortat, dar tot africanii au mai avut sansa de a marca pe contraatac. In cele din urma, o centrare de geniu a lui Torrado l-a lasat pe Rafa Marquez singur in careu, iar acesta a reluat in plasa portii africane. Scor final 1-1, in primul meci de la Cupa Mondiala.

Cartonase galbene: Dikgacoi '27, Masilela '70 / Juarez '17, Torrado '57.

Partida a fost condusa de o bridada formata din centralul Ravshan Irmatov (Uzbekistan), asistentii Rafael Ilyasov (Uzbekistan) si Bakhadyr Kochkarov (Kyrgyzstan), in vreme ce rezerva a fost Subkhiddin Mohd Salleh (Malaysia).

Potrivit site-ului FIFA, Siphiwe Tshabalala a fost declarat jucatorul meciului.

Tot in Grupa A a CM, mai este programat, vineri, de la ora 21.30, la Cape Town, meciul Uruguay - Franta.

LIVE TEXT:

FINAL! Africa de Sud 1-1 Mexic! Comenteaza aici fazele meciului!

Min 89: Ocazie imensa Africa de Sud! Mphela a scapat singur cu portarul mexican, dar a tras direct in bara de la 15 metri!!

Min 83: Min 83: Parker intra in locul lui Pienaar

Min 79: GOOL Mexic! Rafa Marquez de la Barcelona egaleaza cu un sut din interiorul careului! Torrado a centrat perfect peste apararea africana.

Min 73: Franco e inlocuit de noul jucator al lui Manchester United, Javier Hernandez.

Min 70: A iesit Vela si a intrat legenda Mexicanilor, Blanco!

Min 66: Inca o ocazie mare pentru Africa de Sud. Modise ramane singur in careul mexicanilor, centrarea lui Mphela il gaseste, insa mijlocasul african rateaza incredibil!

Min 58: Dos Santos, sansa de egalare! Mexicanul trage de la marginea careului, Khune respinge in corner.

Min 55: GOOL Africa de Sud! Tshabalala inscrie dupa un contraatac superb si un sut la vinclu!!! Este primul gol de la Cupa Mondiala!

Min 46: Masilela intra in locul lui Thwala la Africa de Sud.

Min 46: A inceput repriza a doua.

PAUZA! Comenteaza aici prima repriza de la Cupa Mondiala!

Min 43: Tshabalala centreaza periculos din banda stanga, dar Mphela nu ajunge la minge!

Min 38: Inca o ocazie Mexic! Franco reia cu capul de la 11 metri, mingea trece putin peste.

Min 37: Corner pentru Mexic, Torrado reia pe spate, mingea ajunge la Vela, care trimite in poarta din 3 metri. Arbitrul a anulat golul pe motiv de offside.

Min 35: Dos Santos trage din intoarcere din careu, mingea este deviata in corener de un fundas african.

Min 33: Vela centreaza de pe dreapta spre coltul lung, mingea trece prin fata portii si iese in aut de poarta!

Min 30: Cea mai mare ocazie a meciului! Franco scapa singur cu portarul africanilor, preia pe piept, insa trage in blocaj!

Min 27: Galben pentru Dikgacoi, dupa o interventie asupra lui Dos Santos.

Min 20: Inca o contra a africanilor! Oscar Perez iese si retine o centrare a lui Mphela.

Min 19: Ocazie imensa pentru Mexic! Dos Santos patrunde pe centru si trage tare, dar trimite din nou peste!

Min 18:Juarez vede primul cartonas galben.

Min 17: Ocazie pentru Africa de Sud! Pienaar trage din lovitura libera de la 25 de metri peste.

Min 15: Aguilar patrunde periculos pe dreapta, dar trage pe langa.

Min 6: Primul atac al africanilor! Centrarea lui Pienaar s-a dus in aut.

Min 4: Mexic pune din ce in ce mai multa presiune! Dos Santos face ravagii pe partea dreapta, insa africanii scapa deocamdata.

Min 3: Ratare imensa Mexic!!! Dos Santos a trimis in blocaj din sase metri!

Min 1: A inceput meciul! Mexic a dat startul Cupei Mondiale!

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR

VEZI IMAGINI DE LA PRIMUL MECI AL CUPEI MONDIALE IN GALERIA DE MAI JOS!