WTA 500? Zici că e Grand Slam! Simona Halep va avea un singur meci facil în turneul de la Dubai: Badosa și Muguruza o așteaptă

Simona Halep Irina Begu Simona Halep WTA Dubai Tenis WTA Romania WTA 500 Dubai Tenis
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 13:50
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 13:53

Simona Halep nu va avea momente de respiro în săptămâna turneului WTA 500 de la Dubai.

Simona Halep a ajuns la Dubai, unde va participa la turneul WTA 500, programat în săptămâna 14-19 februarie. Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse luptă în calificările competiției pentru a intra pe tabloul principal, pe când Simona Halep și Irina Begu și-au aflat primele adversare.

Simona Halep va primi replica americancei Alison Riske, pe care o conduce cu 3-0 la scorul meciurilor directe. De notat că două dintre cele trei succese au venit după meciuri disputate, care au ajuns în setul decisiv, iar doar unul a avut loc pe suprafață hard.

Traseul virtual al Simonei Halep la WTA 500 Dubai

• Șaisprezecimi: Alison Riske (55 WTA)
  • Optimi: Paula Badosa (5 WTA)
  • Sferturi: Ons Jabeur (10 WTA)
  • Semifinale: Aryna Sabalenka (2 WTA)
  • Finala: Garbine Muguruza (6 WTA)

Irina Begu se va duela cu o jucătoare venită din calificări, iar fanii tenisului românesc speră ca Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse să nu fie repartizate în 16-imea de finală a Irinei Begu, în cazul în care cele două vor trece de calificări.

Simona Halep a câștigat de două ori turneul WTA din Dubai, în 2015 și 2020. În finala de acum doi ani, Halep a învins-o pe Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6, într-un ultim act memorabil, pe care sportiva din România l-a încheiat bucurându-se ca un copil pentru cel de-al 20-lea titlu WTA cucerit în cariera sa de jucătoare profesionistă.

Halep a început anul 2022 cu un succes în circuitul WTA, cucerind trofeul în competiția WTA 250 Summer Set 1 de la Melbourne, al 23-lea titlu al său în circuitul de elită al tenisului feminin. În finala acelui turneu, Simona Halep a învins-o pe Veronika Kudermetova, scor 6-2, 6-3.