Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 05 Septembrie 2023, 10:35
Data actualizarii: Marti 05 Septembrie 2023, 10:39

Sorana Cîrstea se simte grozav împotriva celor mai bune jucătoare de tenis din lume.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) a ajuns la a opta victorie a carierei împotriva unor jucătoare clasate în top 5 WTA.

Eliminând-o pe finalista Openului Australian, Elena Rybakina (24 de ani, 4 WTA), în turul al treilea, jucătoarea din Târgoviște a făcut o nouă afirmație de intimidare la adresa celor mai valoroase jucătoare din întregul circuit.

Sorana Cîrstea, palmares uluitor împotriva jucătoarelor din top 5 WTA, în 2023

Ajunsă în premieră în sferturile de finală ale Openului American, Sorana Cîrstea nu doar că a legat victorii împotriva a două jucătoare din top 15 WTA - Elena Rybakina (4 WTA) și Belinda Bencic (13 WTA) - dar a ajuns la patru succese în ultimele șase meciuri disputate contra jucătoarelor din top 5 WTA.

Creșterea de formă a Soranei Cîrstea a început la Indian Wells, unde a învins numărul 5 mondial, Caroline Garcia, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Cîrstea a trecut de aceeași Garcia, clasată pe locul 4, în timpul turneului WTA 1000 de la Miami, scor 6-2, 6-3. Mai mult, și-a continuat parcursul formidabil, în Florida, reușind să o elimine pe a doua jucătoare a lumii, Aryna Sabalenka, scor 6-4, 6-4.

Din meciurile pe care le-a jucat împotriva jucătoarelor din top 5 WTA, Sorana Cîrstea a pierdut doar două din ultimele șase, în fața Igăi Swiatek, la Indian Wells, scor 6-2, 6-3 și în fața Arynei Sabalenka, la Miami, scor 6-4, 6-3.

• Victorie 6-3, 6-7 (6), 6-4 cu Elena Rybakina, în turul trei la US Open

Sorana Cîrstea va juca împotriva numărului 10 WTA, Karolina Muchova, în sferturile de finală ale Openului American. Partida va avea loc miercuri, 6 septembrie, de la ora 02:00.