Sorana Carstea i-a uimit pe francezi: "Vreau sa ajung in semifinale!"

Data publicarii: Luni 01 Iunie 2009, 21:31
Data actualizarii: Luni 01 Iunie 2009, 22:23

Cu francezii la picioarele sale, Sorana Carstea promite sa ajunga in semifinale dupa ce a trecut in optimi la Roland Garros de Jelena Jankovic!

Sorana va juca in sferturi cu Samantha Stosur din Australia

Trimite-i aici un mesaj Soranei Carstea!

"Asa am mai batut-o si anul trecut la Fed Cup dar acum au fost alte conditii, o alta atmosfera si jucam pe suprafata ei favorita. Mi-am dorit foarte mult victoria. Ca si in celelalte meciuri am avut un inceput mai greu, dar dupa primul set mi-am dat drumul la joc.

Calificarea in sferturi la Roland Garros nu se compara cu victoria de la Taskent, pentru ca aici este un turneu de Grand Slam si ma bucur ca sunt in forma. La finalul meciului, cand am intors de la 4-5, am fost putin mai agresiva si mai sigura pe mine.

Trebuia sa inchei meciul mai repede, dar la final mi-a placut prea mult atmsofera si am zis sa mai stau putin pe teren. Acum au mai ramas doar opt jucatoare, iar la nivelul acesta fiecare meci va fi greu, dar imi dorsec sa castig si sa ajung in semifinale", a declarat Carstea.

Sorana Carstea, numarul 41 in clasamentul WTA, a trecut de Jankovici dupa aproape trei ore de joc .In sferturi romanca va juca cu Samantha Stosur din Australia care a trecut de Virginie Razzano!

"Sorana nu inceteaza sa ne uimeasca! La 19 ani dupa victoria cu Caroline Wozniacki, Sorona Carstea a reusit inca o victorie de prestigiu cu Jelena Jankovic. Carstea nu s-a mai oprit intr-un final tensionat unde romanca a luptat pana la capat pentru victorie. Desi are 19 ani Carstea ne-a aratat ca nu este una din jucatoarele care cedeaza presiunii!"  scriu francezii de la L' Equipe dupa calificarea in sferturi a romancei!

Ultima romanca ajunsa in sferturi la Roland Garros este Ruxandra Dragomir, actualul presedinte al Federatiei Romane de Tenis, in 1997. Dragomir a fost eliminata in sferturi, in 1997, de croata Iva Majoli, care s-a impus cu scorul de 6-3, 5-7, 6-2!