Eliminare soc suferita de Simona Halep in fata numarului 74 mondial: Halep - Allertova 4-6, 3-6. Monica Niculescu a pierdut si ea

Simona Halep China Monica Niculescu Tenis
Live Blog

Turneul de la Guangzhou

Data publicarii: Joi 24 Septembrie 2015, 12:22
Data actualizarii: Joi 24 Septembrie 2015, 15:27

Urmarim AICI parcursul jucatoarelor romance de la cele trei turnee din China - Guangzhou, Wuhan si Beijing.

15:27 24 Sep

Simona Halep, deranjata de caldura din China?

Simona Halep s-a plans inca dinaintea meciului cu Allertova de vremea din China, aceasta spunand ca nu s-a adaptat inca prea bine temperaturilor de la Guangzhou.

"Am jucat si dimineata, si seara saptamana sta. Cred ca seara este cel mai bine, pentru ca nu mai arde soarele atat de tare si este putin mai racoare. Totusi, umiditatea este foarte, foarte mare", spunea Simona Halep.

14:23 24 Sep
Simona Halep - Denisa Allertova 4-6; 3-6

15:22 SET si MECI Allertova | Simona Halep a salvat o minge de meci, insa nu a mai putut sa o opreasca pe cehoaica

15:12 Allertova mai "fura" un game si e la un pas de o victorie uriasa. Sportiva de 22 de ani este pe cale sa treaca de numarul 2 mondial

15:09 Meci cu adevarat teribil pentru Simona Halep, care se indreapta rapid catre un deznodamant trist. Cehoaica a luat 3 gameuri la rand si conduce cu 4-1 in setul al doilea

14:52 Setul doi incepe cu cate un game de fiecare parte. Scorul este 1-1

14:47 SET Allertova | Cehoaica face break si isi adjudeca primul set al meciului cu 6-4

14:43 Revenire spectaculoasa a Simonei, care are sansa egalarii. Simona a facut break, iar acum serveste pentru 5-5

14:37 Allertova se tine pe pozitii si continua sa faca un meci bun. Scorul e 5-2 in acest moment

14:28 Allertova o taxeaza pe Simona pentru mingea de break ratata si isi castiga in cele din urma serviciul

14:26 Prima minge de break ratata de Simona Halep. Jucatoarea noastra a avut sansa lui 2-3, dar s-a precipitat si i-a dat sansa Allertovei sa salveze gameul

14:24 Simona a reusit sa isi castige serviciul si obtine primul game al meciului

14:20 Simona Halep se afla in dificultate in startul meciului de la Guangzhou. Allertova a facut un break si conduce cu 3-0

11:33 24 Sep
Monica Niculescu - Yanina Wickmayer 2-6; 2-6

- FINAL | Monica Niculescu pierde si al doilea set cu 2-6 si este eliminata de la Guangzhou!

- Wickmayer ia din nou avans, iar Monica pare debusolata la acest scor.

- Al doilea set incepe mai strans, dar tot cu Wickmayer la conducere.

- "Minunea" a durat putin! Yanina Wickmayer castiga setul pe serviciul Monicai!

- BREAK Monica Niculescu! Cel mai bun punct facytd e romanca pan acum!

- In sfarsit un punct pentru Niculescu, dar Wickmayer serveste pentru set!

- Inceput slab de meci pentru romanca, fara niciun game castigat!

08:27 24 Sep
Simona Halep: "Nu o stiu pe Allertova, ma astept la un meci greu"

"Am jucat un tenis bun. In primul set, ea a evoluat bine, dar al doilea a fost mai usor pentru mine, pentru ca am reusit puncte bune in momente importante. Sunt foarte fericita ca am ajuns in sferturi", a afirmat numarul 2 mondial.

Am jucat si diminea?a, si seara saptamana asta, cred ca seara este mai bine, pentru ca soarele nu mai arde si este putin mai racoare. Totusi, inca este mare umiditate.

Nu stiu multe despre Allertova. Nu am mai jucat contra ei. Dar ma astept la un meci greu, pentru ca toate jucatoarele prezente aici sunt puternice. Voi incerca sa raman concentrata si sa joc cat mai bine", a spus Simona Halep dupa meciul cu Timea Babos.

Denisa Allertova: "Abia astept sa o intalnesc pe Simona"

"Sunt foarte fericita ca am sansa sa joc cu Halep, este o sportiva uimitoare. Este numarul 2 mondial, asa ca voi lupta pentru fiecare punct, asa cum am facut astazi", a spus sportiva ceha dupa meciul de ieri de la Guangzhou.

08:13 24 Sep
Monica Niculescu joaca la 11:00, Halep dupa 14:00

Organizatorii turneului de la Guangzhou au anuntat orele de disputare ale meciurilor de astazi. Monica Niculescu va juca de la ora 11:00, in timp ce Simona Halep, prima favorita a competitiei, se va duela cu Denisa Allertova, locul 74 WTA, dupa ora 14:00.

16:47 23 Sep

Simona Halep joaca in sferturi cu Denisa Allertova din Cehia, locul 74 WTA.

15:42 23 Sep

GAME! SET! MATCH! 6-4 6-0 pentru Simona, care merge in sferturi la Guangzhou!

Halep - Babos, 6-4 5-0. Al 6-lea game la rand facut de Simona!!! BREAK, ca de obicei :)

Halep - Babos, 6-4 4-0. Game pentru Simona, care se desprinde deja in invingatoare!

Halep - Babos, 6-4 3-0. BREAK la 0 facut de Simona! Jucatoarea noastra isi domina total adversara!

Halep - Babos, 6-4 2-0. Inceput de set perfect pentru Simona, care se distanteaza.

Halep - Babos, 6-4, 1-0. BREAK pentru Simona. Mai mult din jumatate din game-uri au fost break-uri!

SET! 6-4! Simona Halep face set dupa ce si-a castigat serviciul usor, la 15.

Halep - Babos, 5-4. Unguroaica isi pastreaza serviciul, Simona serveste pentru meci!

Halep - Babos, 5-3. Game facut de Simona, care are sansa de a inchide setul daca reuseste un nou break. A facut 3 breakuri in acest set!

Halep - Babos, 4-3. Ca de obicei, BREAK! :)) Cele doua jucatoare se intrec in greseli pe propriul serviciu. Simona are sansa sa se desprinda decisiv in acest prim set!

Halep - Babos, 3-3. Incredibil, unguroaica face REBREAK :(

Halep - Babos, 3-2. BREAK reusit de Simona, care este iar la conducerea meciului!

Halep - Babos, 2-2. Simona revine si isi castiga serviciul, dupa 2 game-uri la rand pentru unguroaica.

Halep - Babos, 1-2. Game la 0 facut de unguroaica, in mai putin de 2 minute.

Halep - Babos, 1-1. Timea face RE-BREAK pe serviciul Simonei, dupa ce a mai avut 2 mingi de break.

Halep - Babos, 1-0. Simona face BREAK fara probleme! Unguroaica este locul 74 WTA.

15:41 23 Sep

START! A inceput meciul Halep - Babos!

11:19 23 Sep
Calificare pentru Monica Niculescu

Monica Niculescu a invins-o pe Rebecca Peterson cu scorul de 6-3, 6-2 in aceasta dimineata. Locul 49 WTA va da in turul urmator de invingatoarea dintre Yannina Wickmeyer si Monica Puig.

08:46 23 Sep
Monica Niculescu - Rebecca Peterson, de la 09:00

Monica Niculescu se dueleaza la Guangzhou cu o jucatoare venita din calificari. Rebecca Peterson e pe locul 147 WTA, in timp ce romanca ocupa pozitia a 49-a.

Niculescu e cap de serie numarul 6 la turneul din China si va juca incepand cu ora 09:00.

Jucatoarea romanca va evolua si la dublu. Aceasta face pereche cu nemtoaica Anna-Lena Friedsam, iar cele doua se vor lupta pentru calificare cu Anna Morgina si Ling Zhang, partida fiind programata tot astazi.

15:52 22 Sep
Halep vs Babos, miercuri, 14:30!

Simona Halep va juca miercuri, de la ora 14:30, in turul al doilea al turneului de la Guangzhou, contra unguroaicei Timea Babos, locul 76 WTA. Halep a mai jucat o singura data cu Babos in 2013, cand s-a impus in doua seturi.

Monica Niculescu joaca maine dimineata, in jurul orei 9, contra suedezei Rebecca Peterson.

13:33 22 Sep
Simona Halpe, vedeta pe covorul rosu!

Favorita numarul 1 la turneul de la Guangzhou, Simona Halep a fost atractia principala de pe covorul rosu la petrecerea jucatoarelor.

11:56 22 Sep
Begu, in optimi la Seul

Irina Begu, favorita principala a turneului, a trecut de Katerina Kozlova (Ucraina) cu 6-2, 6-4 in aceasta dimineata.

Begu (25 ani, 29 WTA), a fost victorioasa intr-o ora si 13 minute in fa?a unei adversare venite din calificari, si-a asigurat un cec de 4.770 dolari si 30 de puncte WTA. Begu a mai invins-o pe Kozlova anul trecut in primul tur la Taskent, cu 6-3, 6-1.

In optimi la Seul, Irina Begu o va infrunta pe slovena Polona Hercog (24 ani, 60 WTA), care a trecut cu 6-1, 6-3 de americanca Lauren Davis. Begu a castigat ambele partide jucate pana acum cu Hercog, in 2012, in primul tur la Palermo, cu 6-1, 7-6 (8), si anul acesta in optimi la Washington, cu 3-6, 7-5, 6-4.

Sursa: Agerpres

11:52 22 Sep
Simona acuza umiditatea din China!

Simona Halep n-a avut probleme cu adversara sa, ci cu clima din China. Jucatoarea spera sa se obisnuiasca pana la meicul urmator, cu Timea Babos, in turul al doilea.

"A fost umiditate mare si de aceea a fost greu de jucat. Dar aceleasi conditii au fost si pentru adversara mea. S-a vazut ca amandoua am avut mici probleme.

Important este ca am cistigat si asta ma face sa ma simt bine. Ma bucur ca am reusit sa termin partida in doua seturi", a
spus Halep, potrivit site-ului WTA.

09:58 22 Sep

Alexandra Dulgheru a fost invinsa de Aliaksandra Sasnovich in turneul de la Seul, cu 6-3 6-2.

08:58 22 Sep

Turul 2 la Guangzhou:

Simona Halep - Timea Babos (Ungaria, 74 WTA)
Monica Niculescu - Rebecca Peterson (Suedia, 147 WTA)

08:28 22 Sep
Niculescu, fabuloasa! 5 game-uri la rand o duc in turul 2

Victorie fantastica a Monicai Niculescu in fata kazahei Putintseva. Romanca a castigat in tie-break primul set dupa care a fost devastata de adversara, care a castigat setul doi cu 6-1 si conducea cu 3-1 in setul decisiv.

Romanca a reusit nu mai putin de 5 game-uri la rand si a castigat cu 7-6 1-6 6-3, calificandu-se in turul 2, acolo unde va juca impotriva Rebeccai Peterson, venita din calificari, locul 147 WTA.

07:28 22 Sep

GAME! SET! MATCH! Halep se impune la prima minge de meci: 6-4 6-2

Halep - Martic, 6-4 5-2. BREAK pentru Simona care serveste pentru meci!!!

Halep - Martic, 6-4 4-2. Simona isi castiga serviciul cu usurinta. Al doilea set are dupa 6 game-uri aceeasi durata cu primul set, in care s-au jucat 10 game-uri!

Halep - Martic, 6-4 3-2. In sfarsit BREAK facut de Simona Halep!!! Martic a pierdut pe propriul serviciul la 15.

Halep - Martic, 6-4 2-2. Minge de break salvata de Halep, care egaleaza la 2. Simona se descurca greu cu croata Martic, nereusind sa arate diferenta de clasament dintre cele doua.

Halep - Martic, 6-4 1-2. Un nou mic maraton pe serviciul croatei...

Halep - Martic, 6-4 1-1. Simona isi castiga serviciul in doar 3 minute. Parca sunt mai bune game-urile mai scurte :)

Halep - Martic, 6-4 0-1. Game incredibil de lung, care a durat 13 minute, aproape o treime din cat a durat primul set cu totul! Croata salveaza mai multe mingi de break si reuseste sa isi castige serviciul!

SET! Halep reuseste break-ul si castiga primul set cu 6-4

Halep - Martic, 5-4. Game facut de Simona care are nevoie de un break pentru a incheia primul set!

Halep - Martic, 4-4. Minge de break salvata de Martic care reuseste sa egaleze la 4.

Halep - Martic, 4-3. Simona tine sa isi faca meciul greu :( Martic reuseste un nou break pe serviciul lui Halep, care nu reuseste sa joace constant in acest meci.

Halep - Martic, 4-2. In sfarsit, Simona se distanteaza de croata, dupa ce Martic a egalat la 2.

Halep - Martic, 3-2. Simona revine si face re-break la 15, dupa ce a condus cu 40-0 pe serviciul croatei!

Halep - Martic, 2-2. Incredibil, Martic face break-ul :(

Halep - Martic, 2-1. Croata face primul game. Simona a mers pana la 30-30 punand presiune insa Martic si-a castigat 2 serve la rand.

Halep - Martic, 2-0. Game facut repede pe propriul serviciu si Simona se distanteaza deja!

Halep - Martic, 1-0. Simona reuseste break-ul pe serviciul croatei in primul game al meciului!

07:25 22 Sep

START! A inceput meciul dintre Simona Halep si Petra Martic, locul 128 WTA.

06:58 22 Sep

Daca va trece de Martic, Simona Halep va juca in turul 2 cu Timea Babos din Ungaria, locul 74 WTA. Aceasta a fost eliminata in primul tur la US Open de Stosur, in turul 2 la Cincinnati de Pliskova si in primul tur la Tokyo de Tomljanmovic. Babos a trecut in 2 seturi de Yang, din China.

20:50 21 Sep

Carmen Iohannis: "Suntem mandri de Simona, ne dorim sa avem cat mai multe Simone in lumea tenisului"

15:07 21 Sep
Halep - Petra Martic, in primul meci

Simona Halep va debuta la Guangzhou impotriva croatei Petra Martic, locul 128 WTA.

In varsta de 24 de ani, Martin a castigat in calificari meciul cu Maria Sakkari, scor 6-4, 6-4.

Martic a castigat prima si singura intalnire cu Simona Halep, scor 6-3, 5-7, 7-5, in 2011, la turneul ITF de la Copenhaga.

15:05 21 Sep

Simona Halep anunta ca si-a incarcat bateriile dupa US Open, iar acum este pregatita pentru noi momente memorabile la turneele din China si Singapore.

Simona participa in aceasta saptamana la turneul de la Guangzhou, acolo unde este favorita principala. Ea va juca marti impotriva unei sportive venite din calificari. Simona anunta ca zilele de pauza din tara au ajutat-o sa treaca peste presiunea turneelor. Simona s-a antrenat in China fara bandaj pe picior, semn ca este apta fizic si poate sa se concentreze doar pe rezultate.

"Nu a fost prea mult timp sa ma relaxez, dar am avut cinci zile dragute acasa, in Bucuresti. Am stat cu familia si cu prietenii si doar m-am bucurat de viata de acasa pentru putin timp.

Am o stare pozitiva zilele astea. Pot sa castig meciurile grele. Am avut victorii la jucatoare de top. Sunt increzatoare si stiu ca am sansa sa joc cel mai bun tenis al meu la aceste turnee", a spus Simona Halep.

Turneul de la Guangzhou a fost castigat in 2014 de Monica Niculescu.