Simona Halep s-a oprit in semifinale la Sydney, dupa 6-7, 6-4, 3-6 cu Svetlana Kuznetsova

06:35 15 Jan

Svetlana Kuznetsova se califica in finala dupa 7-6, 4-6, 6-3 in fata Simonei Halep. Rusoaica se bate pentru trofeul de la Sydney cu Monica Puig, locul 94 WTA, intr-un meci care va incepe in aproximativ 4 ore (dupa ora 10:00).

In ultimul game al partidei a fost un moment in care Simona a crezut ca a reusit breakul. A punctat pentru 30-40 si s-a indreptat spre banca. Kuznetsova a castigat apoi trei mingi si si-a adjudecat meciul.

06:24 15 Jan

Halep da semne ca este stapana pe situatie, in ciuda momentului dificil. Castiga un game alb pe propriul serviciu si are nevoie de un break pentru a ramane in meci. 3-5

06:21 15 Jan

Kuznetsova serveste foarte bine si incheie game-ul cu doi asi. Este 2-5, rusoaica are un break in fata.

06:17 15 Jan

Moment greu pentru Simona: rusoaica a facut break si conduce cu 4-2 in decisiv.

06:08 15 Jan

Game Halep! Romanca mentine echilibrul din setul decisiv, 2-2.

06:04 15 Jan

Ce pacat! Rusoaica face 2-1 dupa un game foarte disputat, care a durat 8 minute. Simona a ratat 4 sanse de break.

05:55 15 Jan

1-1 in setul decisiv, ambele jucatoare si-au castigat serviciul.

05:48 15 Jan

Simona Halep castiga setul doi, scor 6-4.

05:45 15 Jan

Ambele jucatoare se plang din cauza vantului. Sunt rafale foarte puternice care schimba traiectoria mingii.

05:42 15 Jan

5-4, Simona pierde la limita game-ul si da semne de nervozitate. Isi loveste de mai multe ori racheta, apoi incearca sa se calmeze pe banca, timp de cateva secunde. Romanca serveste pentru castigarea setului.

05:34 15 Jan

Simona se lupta admirabil si se apropie la un singur game de castigarea setului. 5-3

05:29 15 Jan

Svetlana Kuznetsova isi castiga serviciul si se apropie la un game de Simona. 4-3

05:28 15 Jan

05:26 15 Jan

Partida s-a reluat dupa doar 3 minute de intrerupere. Rusoaica este la serviciu.

05:25 15 Jan

A inceput din nou ploaia la Sydney, iar jocul este intrerupt la scorul de 4-2. Suprafata hard devine alunecoasa la primii stropi de ploaie. Jucatoarele asteapta decizia arbitrului; spectatorii au ramas la locurile lor.

05:23 15 Jan

Simona Halep isi castiga serviciul si mai face un pas pentru castigarea setului doi. Este 4-2.

05:12 15 Jan

Simona isi castiga serviciul si se distanteaza la doua game-uri. 3-1

05:06 15 Jan

Inca un break pentru Simona Halep, care preia din nou conducerea in setul doi, scor 2-1.

05:03 15 Jan

Break si rebreak, la fel cu a inceput ieri si primul set, rusoaica egaleaza (1-1).

05:00 15 Jan

Simona Halep incepe excelent setul doi, cu un game castigat pe serviciul adversarei. 1-0.

04:56 15 Jan

Rusoaica isi adjudeca primul set, scor 7-6 (7-5 in tie-break).

04:51 15 Jan

6-6, primul set se decide in tie-break.

Se stie prima finalista: Monica Puig (Puerto Rico, 94 WTA) a castigat cealalta semifinala, dupa ce Belinda Bencic s-a retras la scorul de 0-6, din cauza unor probleme la umar.

04:45 15 Jan

6-5 pentru Simona Halep, iar jocul este amenintat din nou de ploaie. Jocul se reia dupa o pauza de cateva minute, timp in care jucatoarele au asteptat decizia arbitrului de scaun.

04:35 15 Jan

Kuznetsova isi castiga serviciul, dupa ce Halep a irosit trei sanse de break. Este 5-5.

04:25 15 Jan

Semifinala s-a reluat, cu o intarziere de 30 de minute fata de ora anuntata. Svetlana Kuznetsova este la serviciu.

07:30 14 Jan
LIVE: Halep vs Kuznetsova!

MECI INTRERUPT! Meciul se reia maine, dupa ora 04:00, au anuntat organizatorii. Ploaia a dat peste cap tot programul de la Sydney. Si meciurile baietilor au fost amanate, la fel ca si cealalta semifinala de fete. Meciul Simonei Halep e al treilea, dupa
 Tomic - Gabashvili si Dolgopolov - Dimitrov.

Daca se califica in finala, Simona va avea doua meciuri in aceeasi zi. Finala e programata dupa ora 10:30. In cealalta semifinala, partida a fost intrerupta la scorul de 4-0 pentru Monica Puig in partida cu Belinda Bencic.

Simona a plecat deja la vestiar, sunt sanse mari ca partida sa fie amanata pentru maine!

Halep 5-4 Kuznetsova. GAME Simona! Romanca preia conducerea pe finalul setului!

Halep 4-4 Kuznetsova. BREKA SIMONA! Moment important, Simona egaleaza la 4 in primul set!

Halep 3-4 Kuznetsova.
Rusoaica serveste pentru o noua desprindere.

A INCEPUT PLOAIA! Meciul e intrerupt!

Halep 3-4 Kuznetsova. Simona isi castiga serviciul si da semn ca are forta sa revina. Simona a apelat la ajutorul lui Darren Cahill in aceasta pauza.

Halep 2-4 Kuznetsova. Moment dificil pentru Simona, care pierde distanta in fata adversarei ei, mult mai agresiva.

Halep 2-3 Kuznetsova. Rusoaica face din nou break, iar Simona Halep este extrem de nervoasa. Romanca a dat de trei ori cu racheta de pamant!

Halep 2-2 Kuznetsova. Rusoaica isi castiga si ea serviciul si egaleaza scorul.

Halep 2-1 Kuznetsova. Simona isi castiga serviciul fara probleme de aceasta data!

RE-BREAK Simona! Halep reuseste egalarea la 1 in debutul partidei!

11:39 Kuznetsova reuseste break-ul in debutul partidei! 0-1!

11:37 Simona serveste, dar pierde primul punct al partidei.

11:30 INCEPE MECIUL! Simona Halep si Svetlana Kuznetsova au iesit deja la incalzire. Meciurile baietilor au fost amanate pentru maine.

10:41 Ploaia nu are de gand sa se opreasca, astfel ca spectatorii de la Sydney s-au pus pe dans :)

9:50 Meciurile au fost intrerupte din nou!

9.30 Jucatorii s-au intors pe teren, partida lui Dimitrov se reia.

9:20
Meciurile de la Sydney se vor relua dupa ora 9.30. Dimitrov mai are nevoie de doua game-uri ca sa incheie partida!

8:55 Toate meciurile au fost intrerupte la Sydney. Ploaia a inceput din nou, iar partida dintre Dimitrov si
Dolgopolov s-a oprit la 4-2 in decisiv pentru bulgar.

8:13 Simona Halep mai are de asteptat. Dimitrov a castigat al doilea set cu Dolgopolov si a impins meciul in decisiv.

7.40 Ploaia s-a oprit, iar partida dintre Dimitrov si Dolgopolov a fost reluata. Dupa aceasta partida va incepe meciul Simonei. Dolgopov castigase primul set cu 6-4.

7.30:
Ploaia le da in continuare batai de cap organizatorilor, care fac eforturi sa usuce terenurile de joc.

Meciul a fost amanat cu 30 de minute din cauza ploii.

11:26 13 Jan

Organizatorii au anuntat ora de disputare a semifinalei dintre Halep si Kuznetsova. Partida va avea loc joi, de la ora 07:00 si va fi live text pe www.sport.ro!

10:42 13 Jan
Simona: O sa fie diferit in meciul cu Kuznetsova

Simona Halep incepe anul cu o calificare in semifinalele de la Sydney. Deocamdata. Joi dimineata, Simona se bate pentru calificarea in finala dupa ce a trecut de un adversar tare: cehoaica Pliskova.

"A fost foarte greu azi. A fost un meci strans. Am condus in primul set cu 5-1, dar ea a revenit tare din spate. Mi-a luat doua game-uri la zero, stiam ca e puternica, stiam ca serveste bine si ma asteptam sa loveasca bine.

Dar cred ca m-am descurca bine, am fost concentrata in ultimele game-uri din setul al doilea si am reusit sa termin meciul in doua seturi. A fost destul de cald si mi-a fost greu",
a declarat Simona Halep.

Romanca se bate cu fostul numar 2 mondial Svetlana Kuznetsova pentru un loc in finala de la Sydney. "O cunosc destul de bine. Am jucat impotriva ei si stiu ca prefera topspin, va fi un meci diferit maine, un stil diferit. Imi place sa joc impotriva ei. Am facut meciuri bune cu ea, ma astept la o intalnire dificila, toate sunt. cred ca am sansa mea. O sa ies optimista pe teren si o sa-mi joc sansa", a mai spus Simona.

Simona are in continuare probleme medicale, dar a reusit sa treaca peste ele. "In setul secund am avut o mica durere, in rest m-am simtit ok", a spus Simona.

08:50 13 Jan

Simona Halep va juca in semifinale cu Svetlana Kuznetsova, fosta campioana la US Open (2004) si Roland Garros (2009).

08:16 13 Jan

Minge superba castigata de Simona Halep, in setul al doilea cu Pliskova.

07:37 13 Jan

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-4 7-5

Halep 6-4 7-5 Pliskova - SET & MATCH! Simona castiga la a doua minge de meci!

Halep 6-4 6-5 Pliskova - BREAK! Game superb facut de Simona, care a incheiat cu o minge geniala in diagonala, in coltul terenului! Simona serveste iar pentru meci!

Halep 6-4 5-5 Pliskova - BREAK! Cehoaica ramane in meci dupa ce castiga pe serviciul Simonei. Al treilea break la rand intre cele doua jucatoare.

Halep 6-4 5-4 Pliskova - BREAK! Game castigat la zero de Simona pe serviciul adversarei. Jucatoarea noastra serveste pentru meci!

Halep 6-4 4-4 Pliskova - BREAK! Incredibil, cehoaica egaleaza intr-un moment extrem de important al setului 2!

Halep 6-4 4-3 Pliskova - Game usor castigat si de cehoaica. Simona pare sa se menajeze pentru game-urile in care serveste.

Halep 6-4 4-2 Pliskova - Simona merge "ceas" si isi castiga serviciul!

Halep 6-4 3-2 Pliskova - Pliskova isi castiga serviciul si se apropie la un game. Cehoaica cere interventia antrenorului pentru a doua jumatate a setului. Are nevoie de un break.

Halep 6-4 3-1 Pliskova - Game important castigat de Simona care reuseste sa se distanteze in setul doi si sa puna presiune pe Pliskova.

Halep 6-4 2-1 Pliskova - BREAK! Simona reuseste un break fantastic dupa un game foarte disputat. 3/9 mingi de break castigate de Simona.

Halep 6-4 1-1 Pliskova - Simona isi castiga serviciul si egaleaza.

Halep 6-4 0-1 Pliskova - Game incredibil in care Simona a condus cu 40-0 pe serviciul cehoaicei insa aceasta a castigat 5 puncte la rand si si-a aparat serviciul.

Setul 1

Halep 6-4 Pliskova - SET! Simona salveaza o minge de break si intoarce game-ul, reusind sa castige primul set pe o revenire a cehoaicei!

Halep 5-4 Pliskova - Incredibil, inca un game pierdut la zero de Simona, care pare cazuta psihic. Jucatoarea noastra a cerut interventia antrenorului Darren Cahill. Acesta i-a tinut un discurs motivational, explicandu-i ca acest meci nu e un moment important in cariera sa ci doar unul de pregatire pentru un moment important.

Halep 5-3 Pliskova - BREAK! Relaxare psihica pentru Simona iar cehoaica reuseste un break la zero!

Halep 5-2 Pliskova - Cehoaica isi castiga serviciul oarecum fara emotii, dupa ce a condus cu 40-15 si 40-30. Simona serveste pentru set.

Halep 5-1 Pliskova - Simona isi castiga bine serviciul dupa ce a fost condusa, reusind un as si inca un serviciu perfect ce i-au adus game-ul.

Halep 4-1 Pliskova - BREAK! Al doilea break al Simonei care castiga al patrulea game la rand in acest set!

Halep 3-1 Pliskova - Simona isi castiga serviciul si reuseste sa se distanteze inca din inceputul meciului! Simona joaca pana acum la fel ca in meciul cu Garcia, in prima parte, fara sa forteze.

Halep 2-1 Pliskova - BREAK! Simona reuseste primul break al meciului.

Halep 1-1 Pliskova - Jucatoarea noastra isi castiga si ea serviciul.

Halep 0-1 Pliskova - Cehoaica isi castiga serviciul in debutul meciului.

13:48 12 Jan
"Nu vreau sa renunt"

Simona Halep a trecut cu emotii de turul al doilea de la Sydney. Nu din cauza adversari ci din cauza unei noi accidentari. Romanca anunta insa ca va continua la acest turneu.

"A fost un meci greu. Ma asteptam la asta, deoarece o stiam destul de bine. Este puternica si loveste mingea cu tarie. Are un serviciu bun. Totusi, eu cred ca am jucat bine azi. Cred ca am fost puternica mai ales in setul al treilea. Am jucat cel mai bun tenis al meu in setul al treilea. In setul al doilea, am facut un pas in spatele liniei de fund. Poate de aceea m-a dominat. Dar cand m-am apropiat de linia de fund si am lovit mingea devreme, am deschis terenul si am scurtat punctele", a declarat Halep conform site-ului oficial al turneului.

"Durerea a venit si a plecat, dar nu stiu cand a inceput sa ma doara, nici cand a trecut. A trebuit sa stau concentrata, sa am rabdare si sa incerc sa raman in meci si sa nu ma gandesc prea mult la durere. Ieri, inainte de antrenament, s-a intalmplat la fel. Cinci minute de durere, cinci fara. Nu stiu exact ce este. RMN-ul a aratat ca am doar o inflamatie si pot juca, asa ca voi incerca sa fac tot ce pot pentru a fi concentrata in continuare. Nu vreau sa renunt", a mai spus Simona.

Halep va juca in sferturi cu cehoaica Pliskiva, pe care o va intalni si la FED Cup in luna februarie. "Abia astept sa intalnesc adversare dificile, deoarece astfel de meciuri te fac mai puternica si poti vedea la ce nivel esti. Simt ca am revenit mai puternica din vacanta, ma simt mai bine, servesc mai bine, asa ca totul merge in directia potrivita".

Halep se bate cu Pliskova miercuri, de la ora 7 dimineata in sferturile de la Sydney!

Simona Halep - Caroline Garcia 6-4 2-6 6-1

Halep 6-4 2-6 6-1 Garcia: SET si MATCH! Halep inchide setul cu o greseala incredibila a Carolinei.

Halep 6-4 2-6 5-1 Garcia: Simona isi castiga serviciul usor, la 15, si are 4 sanse de a castiga meciul! Halep are 5 game-uri castigate la rand.

Halep 6-4 2-6 4-1 Garcia: BREAK! Simona castiga inca un break si este de neoprit in acest moment. Jucatoarea noastra parca s-a transformat in ultimele 3 game-uri.

Halep 6-4 2-6 3-1 Garcia: Simona isi castiga serviciul si pare ca pune stapanire pe decisiv!

Halep 6-4 2-6 2-1 Garcia: BREAK! Simona reuseste un break fantastic si da impresia ca si-a revenit!

Halep 6-4 2-6 1-1 Garcia: In sfarsit, un game castigat de Simona, dupa 5 game-uri la rand adjudecate de Garcia.

Halep 6-4 2-6 0-1 Garcia: Minge de break ratata de Simona, frantuzoaica isi castiga in cele din urma serviciul, cu emotii.

Intr-adevar, Simona are probleme medicale si cheama medicul pentru a-i masa gambele, acolo unde resimte dureri din cauza tendonului lui Ahile.

Setul 2

Halep 6-4 2-6 Garcia: SET! Garcia face un break la 0!!!

Simona a cerut interventia lui Cahill si probabil va cere si interventia medicului, acuzand probleme la tendonul lui Ahile, cel care a impiedicat-o sa joace la Brisbane saptamana trecuta.

Halep 6-4 2-5 Garcia: Simona ii pune probleme pe serviciu frantuzoaicei insa Garcia incheie game-ul cu o dreapta in diagonala foarte buna.

Halep 6-4 2-4 Garcia: BREAK! Garcia face break-ul la 15, pe serviciul Simonei.

Halep 6-4 2-3 Garcia: Frantuzoaica isi castiga rapid serviciul.

Halep 6-4 2-2 Garcia: Simona egaleaza, setul al doilea este mult mai echilibrat decat primul, Simona e mai buna la serviciu.

Halep 6-4 1-2 Garcia: Frantuzoaica a inceput sa varieze jocul, avand veniri la fileu si servicii foarte bune.

Halep 6-4 1-1 Garcia: Game castigat de Simona, care egaleaza la 1.

Halep 6-4 0-1 Garcia: Setul 2 incepe cu un game castigat de Garcia. Simona a cerut interventia lui Cahill in pauza dintre seturi.

Setul 1

Halep 6-4 Garcia: SET! Simona a incheiat setul cu cel mai bun game la serviciu al sau!

Halep 5-4 Garcia: Inca un game usor castigat de Garcia pe propriul serviciu. Cu exceptia break-ului, frantuzoaica si-a castigat foarte usor serviciul.

Halep 5-3 Garcia: Simona are iar o misiune grea, dupa ce face o dubla greseala la 30-30 si da o minge de break, insa revine si castiga game-ul.

Halep 4-3 Garcia: Frantuzoaica a inceput sa atace mai mult si a reusit si un as, cu care si-a castigat serviciul. Garcia a solicitat interventia antrenorului.

Halep 4-2 Garcia: Simona isi pastreaza serviciul dupa ce salveaza o minge de re-break!

Halep 3-2 Garcia: BREAK! Simona reuseste sa castige pe serviciul adversarei, ajutata si de o dubla greseala a frantuzoaicei.

Halep 2-2 Garcia: Simona castiga pe propriul serviciu si egaleaza. Jucatoarea noastra a inceput sa joace mai bine.

Halep 1-2 Garcia: Game usor castigat de Garcia. Simona pare ca nu a intrat inca in meci.

Halep 1-1 Garcia: Simona egaleaza dupa un game lung, in care a alternat greselile cu loviturile bune.

Halep 0-1 Garcia: Game castigat de frantuzoaica, Simona a inceput greoi meciul.

09:19 12 Jan

Cele doua jucatoare au iesit la incalzire si vor incepe meciul in 10 minute.

13:36 11 Jan

Simona Halep debuteaza marti dimineata, dupa ora 09:00, la turneul de la Sydney, prima intalnire din 2016. Halep s-a retras saptamana trecuta de la Brisbane din cauza unei accidentari, dar acum a anuntat ca este apta 100% pentru startul de sezon. Halep a avut parte de o tragere mai buna ca la Brisbane, unde urma sa o intalneasca pe Azarenka. Acum a picat cu Caroline Garcia, numarul 34 WTA.

Halep si Garcia nu s-au duelat niciodata, iar castigatoarea va juca in runda urmatoare cu invingatoarea meciului Anastasia Pavlyuchenkova - Karolina Pliskova.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »