Simona Halep a impresionat la US Open! Reactia americanilor dupa un meci in care Simona a SUFERIT: "La scoala cu ea!"

Tenis
Data publicarii: Luni 25 August 2014, 23:00
Data actualizarii: Luni 25 August 2014, 23:08

Danielle Collins 7-6, 1-6, 2-6 Simona Halep, un meci in care SuperSimo a inceput greu si i-a dat sperante anonimei sale adversare.

"Simona Halep o trimite pe americanca posesoare de Wild Card inapoi la scoala!", asa incepe materialul scris pe site-ul oficial al competitiei din SUA.

PLANUL SIMONEI

Danielle Collins s-a calificat la US Open pentru ca a primit un wild card. Jucatoarea de doar 20 de ani nu este cotata in ranking-ul WTA.

"In loc sa se bucure de primele sale zile la Universitatea din Virginia, ea a ajuns la US Open, cu noroc, primind un wild card, dupa ce a castigat turneul NCAA. Norocul sau s-a terminat cand a dat peste Simona Halep, locul 2 WTA, un star in ascensiune acum.

Halep a fost surprisa de lejeritatea si hotararea cu care a inceput Collins, care nu s-a speriat sau timorat deloc de adversara din Romania.

Doar 54% a avut procent la primul seviciu Simona Halep, in primul set, care insa a revenit la conducerea jocului in setul doi. Loviturile precise, puternice, din primul set, nu s-au mai repetat in partea a doua si a treia a partidei pentru Collins.

Simona a luat o pauza, timp in care a pus la cale un plan de succes pana la final, care i-a adus calificarea, normala, in turul II", au scris cei de la US Open.

Simona Halep si-a aflat adversara: slovaca Jana Cepelova este cea de care trebuie sa treaca in turul II. Aceasta a invins-o in trei seturi pe Torro-Flor, scor 2-6, 7-5, 6-1. Jana Cepelova este locul 65 WTA.