Federer il invinge pe Roddick si merge in finala Australian Open!

Australian Open Tenis
Data publicarii: Joi 29 Ianuarie 2009, 09:24
Data actualizarii: Joi 29 Ianuarie 2009, 13:22
Elvetianul Roger Federer, cap de serie numarul 2, s-a calificat, joi, in finala Australian Open, dupa ce l-a invins pe americanul Andy Roddick, cap de serie numarul 7, cu scorul de 6-2, 7-5, 7-5. Elena Bogdan a parasit competitia in scaun cu rotile!

Federer va disputa a 18-a finala de Grand Slam in incercarea de a egala recordul de 14 victorii detinut de Pete Sampras.

El isi va cunoaste adversarul din finala, vineri, dupa semifinala spaniola dintre Rafael Nadal si Fernando Verdasco.

Federer s-a impus la Melbourne in 2004, 2006 si 2007.

Dinara Safina, cap de serie numarul 3, s-a calificat in finala la Australian Open dupa ce a invins-o pe compatrioata sa, Vera Zvonareva, favorita numarul 7, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/4).

In finala, Dinara Safina o va intalni pe americanca Serena Williams, care a trecut tot joi de o alta rusoaica, Elena Dementieva.

Este pentru a doua oara cand sora lui Marat Safin ajunge intr-o finala de Grand Slam, dupa cea de la Roland-Garros, de anul trecut, cand a fost invinsa de Ana Ivanovici.

Dinara va avea ocazia, sambata, in fata Serenei Williams sa castige primul sau turneu de Grand Slam. Invingatoarea va deveni numarul 1 mondial in locul sarboaicei Jelena Jankovici.

Ana Bogdan a invins-o, in sferturile de finala, cu scorul de 6-4, 6-2, pe Kristin Mladenovici (Franta), a saptea favorita a competitiei.

In semifinale, Ana Bogdan o va intalni pe Ksenia Pervak (Rusia), cap de serie numarul 3, care a trecut, cu scorul de 6-3, 7-5, de Heather Watson (Marea Britanie), a noua favorita.

O alta romanca, Elena Bogdan a abandonat in sferturile de finala la Australian Open, in meciul cu britanica Laura Robson, dupa ce s-a accidentat la glezna si a fost nevoita sa paraseasca terenul intr-un scaun cu rotile.

Elena Bogdan s-a accidentat in setul doi, cand conducea cu scorul de 5-1, in momentul in care a alergat la fileu spre o minge, a cazut si s-a lovit la glezna.

Elena a primit ingrijiri medicale, fiindu-i bandajata glezna, insa era clar ca nu mai putea continua.

"Laura Robson a servit si a dus scorul la 2-5, insa Elena Bogdan conducea cu 30-0 cand oficialii turneului au intervenit si i-au spus ca nu mai poate continua", se mentioneaza in publicatia citata.

Surorile Serena si Venus Williams, cap de serie numarul 10, s-au calificat, joi, in finala de dublu feminin de la Australian Open. Americancele au invins, in semifinale, cu scorul de 6-0, 6-2, cuplul Casey Dell'acqua/Francesca Schiavone (Australia/Italia), cap de serie numarul 12.

Cea de-a doua perechea finalista la Melbourne este formata din Daniela Hantuchova si Ai Sugiyama (Slovacia/Japonia), cap de serie numarul 9, care a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de cuplul Nathalie Dechy/Mara Santangelo (Franta/Italia).