Serena Williams, in sferturi la Australian Open

Australian Open Serena Williams Tenis
Data publicarii: Luni 26 Ianuarie 2009, 10:40
Data actualizarii: Luni 26 Ianuarie 2009, 10:42
Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, cap de serie numarul 2, s-a calificat, luni, in sferturile de finala de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Williams a beneficiat, in optimi, de abandonul sportivei Victoria Azarenka (Belarus), a 13-a favorita, la scorul de 3-6, 4-2.

In sferturile de finala ale tabloului feminin au mai acces Carla Suarez Navarro (Spania), care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, de compatrioata sa Anabel Medina Garrigues, cap de serie numarul 21, Elena Demetieva (Rusia), a patra favorita, care a invins-o, cu scorul de 6-2, 6-2, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), cap de serie numarul 18, si Svetlana Kuznetzova (Rusia), a opta favorita, care a beneficiat de abandonul chinezoaicei Zheng Jie, cap de serie numarul 22, la scorul de 4-1 in primul set.

Programul partidelor din sferturile de finala ale tabloului feminin, care se vor disputa marti si miercuri, este urmatorul:

Marion Bartoli (Franta, nr.16) - Vera Zvonareva (Rusia, nr.7)
Dinara Safina (Rusia, nr.3) - Jelena Dokici (Australia)