"NU poti sa faci asa ceva! NU poti renunta cand ai tu chef!" Simona Halep a fost facuta KO in presa din Franta:

Tenis
Data publicarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 12:09
Data actualizarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 12:18

Simona Halep a abandonat la turneul din China, imediat dupa victoria cu Andrea Petkovic, din sferturi.

Simona Halep 7-6(4); 5-7; 7-6(1) Andrea Petkovic! SuperSimo s-a calificat in sferturi, dar a fost nevoita sa abandoneze, din cauza accidentarii pe care o suferise in urma cu cateva zile.

Pentru un loc in penultimul act, Simona Halep trebuia sa joace in sferturile de finala impotriva invingatoarei din partida Anei Ivanovic.

Reactiile retragerii Simonei Halep de la turneul China Open nu s-au oprit. Carole Bouchard, jurnalista L'Equipe, o critica dur pe romanca dupa decizia pe care aceasta a luat-o de nu se mai prezenta la meciul din "sferturi" cu Ana Ivanovic.

"Atunci cand esti accidentata renunti in timpul meciului. Nu ai cum sa-ti bati joc de turneu si de oamenii care au cumparat bilete. Nu poti lasa o adversara sa se califice fara sa joace. Stia din timpul meciului cu Petkovici ca nu va juca in urmatoarea partida, putea sa se retraga de atunci si sa-si lase adversara sa joace in "sferturi".

Sunt oameni care au platit bani sa vada un sfert de finala si acesta nu a mai avut loc. Acesti oameni aveau asteptari, de aceea nu poti renunta cand ai chef. Daca toti sportivii de top ar face la fel, atunci circuitul mondial ar disparea. Trebuie sa existe responsabilitate", a scris jurnalista franceza.