Halep vs. Muguruza 6-7, 5-7 | Simona, eliminata in semifinalele Australian Open 2020

Simona Halep Australian Open Garbine Muguruza Simona Halep Australian Open 2020 Simona Halep Garbine Muguruza semifinale Australian Open 2020 Tenis Simona Halep Melbourne Australian Open 2020
Data publicarii: Miercuri 29 Ianuarie 2020, 22:16
Data actualizarii: Joi 30 Ianuarie 2020, 09:36

Aici live la secunda cu specialistul www.sport.ro in tenis, Marcu Czentye: parcursul Simonei Halep la AO 2020!

In finala de sambata, Garbine Muguruza va juca cu Sofia Kenin.

LIVE TEXT Simona Halep vs. Garbine Muguruza, semifinale Australian Open 2020

• Garbine Muguruza Australian Open 2020

Statistici meci Halep vs. Muguruza 6-7, 5-7, 2 ore si 5 minute de joc: asi 2-10, duble greseli 1-2, procentaj primul serviciu 72-59, procentaj puncte castigate pe prima serva 62-71, procentaj puncte castigate la fileu 40-67, lovituri direct castigatoare 20-39, greseli nefortate 23-44, total puncte castigate 87-90, viteza medie primul serviciu km/h 152-164.

5-7! Muguruza se califica in finala dupa un meci care a durat doua ore si cinci minute.

5-6: Halep comite cateva erori nefortate, permitandu-i Muguruzei sa se apropie la un singur game de victorie. Simona va servi la reluarea meciului pentru un nou tiebreak.

5-5: Simona salveaza trei mingi de break, dar cedeaza la a patra.

5-4: Game tinut cu lejeritate pe propriul serviciu de catre Garbine Muguruza. Simona Halep va servi pentru set dupa pauza.

5-3: Halep face hold la treizeci si se apropie la un singur game de impingerea meciului in set decisiv.

4-3: Garbine serveste solid si tine aproape de Simona in finalul setului 2.

4-2: Halep confirma break-ul si trece in pole-position pentru castigarea celui de-al doilea set.

3-2: Simona reuseste break-ul, va servi pentru 4-2 dupa pauza.

2-2: Muguruza ataca decisiv de pe linia de fund si face imediat rebreak-ul.

2-1: Halep rezista in meci, ba mai mult, face primul break in setul 2.

1-1: Simona salveaza mingi de break si tine aproape de adversara sa in aceste momente de frustrare dupa un prim set pierdut dupa mai bine de o ora de joc intens.

0-1: Hold la 15 pentru spanioloaica in debutul setului secund.

Setul 2 incepe cu Garbine Muguruza la serviciu.

Statistici primul set, Halep vs. Muguruza: asi 0-3, duble greseli 1-1, procentaj primul serviciu 69-55, procentaj puncte castigate pe prima serva 72-75, procentaj puncte castigate la fileu 0-60, lovituri direct castigatoare 7-18, erori nefortate 11-29, total puncte castigate 49-44, viteza medie primul serviciu km/h 152-166.

6-7! Simona Halep pierde primul set la AO 2020. Muguruza a salvat patru mingi de set si a fructificat-o pe a treia. A fost un tiebreak incredibil, in care ambele jucatoare au riscat eficient in situatii-limita.

0-1, 0-2, 0-3, 1-3, 2-3, 3-3, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 5-6, 6-6, 7-6, 7-7, 8-7, 8-8, 8-9, 8-10

6-6: Halep trece pe langa doua mingi de set, iar Muguruza impinge setul in tiebreak.

6-5: Simona reia controlul partidei, face hold la 15 si are sansa break-ului care i-ar putea aduce primul set.

5-5: Mai rabdatoare, Simona asteapta eroarea adversarei care nu intarzie sa apara. Muguruza clacheaza servind pentru a castiga primul set, Halep face break la zero.

4-5: Hold alb pentru Simona Halep, care are nevoie sa faca rebreak la reluarea jocului pentru a ramane in primul set.

3-5: Iberica salveaza mingea de re-break a Simonei si se distanteaza la doua game-uri avans.

3-4: Incisiva, Muguruza urca in teren si face primul break al meciului.

3-3: Garbine isi tine serviciul la treizeci.

3-2: Halep salveaza doua mingi de break si trece in avantaj pentru a treia oara.

2-2: Muguruza isi tine serviciul la 30.

2-1: Game la zero adjudecat de Simona Halep.

1-1: Passing shot incredibil reusit de Halep la primul punct al meciului jucat pe serva spanioloaicei. Garbine revine insa, anuleaza doua mingi de break si isi tine serviciul in prelungiri.

1-0: Hold la treizeci pentru Simona in startul partidei.

Setul 1 va incepe cu Simona Halep la serviciu.

Simona Halep si Garbine Muguruza au iesit pe teren si vor incepe incalzirea in scurt timp. Desi e trecut de ora 16, la Melbourne temperatura ajunge in aceste momente la 39 de grade celsius.

Prima semifinala s-a incheiat. Sofia Kenin, 21 de ani a invins-o pe Ashleigh Barty cu 7-6, 7-5 dupa 105 de minute de joc si va juca sambata dimineata prima finala de Slam a carierei. Exceptandu-le pe surorile Williams, Kenin devine prima jucatoare din SUA care ajunge in finala Australian Open de la Lindsay Davenport in 2005.

Simona Halep s-a calificat in a doua semifinala a carierei la Australian Open dupa o victorie entuziasmanta, 6-1, 6-1 cu Anett Kontaveit in sferturi. E pentru prima oara cand campioana en-titre de la Wimbledon ajunge in penultimul act la Melbourne fara sa piarda set.

De partea opusa a fileului va sta in drumul catre finala Garbine Muguruza, jucatoare care a revenit en-fanfare dupa doi ani in care evolutiile sale in circuitul WTA au fost sterse; in precedentele doua sezoane, Muguruza a ajuns o singura data intr-o semifinala de Slam, restul traseelor oprindu-se cel tarziu in optimile de finala.

Grand Slam-uri castigate de Simona Halep, respectiv Garbine Muguruza

Muguruza: Roland Garros 2016, Wimbledon 2017

Halep: Roland Garros 2018, Wimbledon 2019

Profilul oponentei Simona Halep: Garbine Muguruza (Spania) 2-3 H2H

Fost numar 1 WTA, Garbine Muguruza, 26 de ani ocupa actualmente locul 32 in ierarhia mondiala si pare sa fi trecut peste perioada oscilanta a ultimilor doi ani. A castigat peste 19,5 milioane de dolari din tenis si are 7 titluri de simplu in palmares, printre care doua de mare slem.

Cu o inaltime de 1,82 metri, Muguruza, este recunoscuta ca una dintre cele mai eficiente jucatoare din circuit in ceea ce priveste aspectul ofensiv al jocului. Serviciul si forehandul sunt principalele arme ale spanioloaicei. Garbine este dreptace si executa backhand-ul cu doua maini, la fel ca toate oponentele infruntate de Simona Halep la aceasta editie a Openului Australian.

La fel ca Simona Halep, Muguruza a excelat la Roland Garros si Wimbledon. Spre deosebire de Simona insa Garbinei i-a luat mai mult timp pentru a confirma la un Grand Slam pe hard; prezenta in aceasta semifinala este prima la AO, in vreme ce la US Open jucatoarea din Spania n-a trecut niciodata mai departe de faza optimilor.

Meciurile directe dintre Simona Halep si Garbine Muguruza

2014, WTA Wuhan: Garbine Muguruza 2-6, 6-2, 6-3

2015, Fed Cup: Garbine Muguruza 6-4, 6-3

2015, WTA Stuttgart: Simona Halep 3-6, 6-1, 6-3

2017, WTA Cincinnati: Garbine Muguruza 6-1, 6-0

2018, Roland Garros: Simona Halep 6-1, 6-4

Ce spun Simona si Garbine inaintea meciului decisiv care va stabili a doua finalista la AO 2020

"Muguruza e o jucatoare care loveste puternic, serveste cu forta. In principal, ma voi concentra pe serviciu, la fel cum am facut la fiecare meci in acest turneu pana acum. Voi vorbi cu echipa mea despre acest meci si voi fi pregatita de joc. Vreau doar sa ma bucur de meci; sunt foarte fericita ca pot juca o semifinala fara sa fi pierdut set",
a mai spus Simona, care va urca pe locul 2 WTA incepand de luni.

"Sunt foarte incantata sa joc maine din nou. O iau meci cu meci si vom vedea ce va fi. Cred ca va fi un meci dificil cu Simona, asa e mereu cand joci cu o sportiva din top 5 WTA. E o semifinala si ma astept la un meci dificil. Ma astept la o noua lupta dificila. Simona e foarte solida, are un joc consistent de cativa ani", a declarat Garbine Muguruza

2010: infrangere in primul tur al calificarilor

Halep vs. Muguruza va fi al treilea meci programat pe Arena Rod Laver in sesiunea de zi a zilei cu numarul 11 de concurs. Meciul de dublu dintre Dodig/Polasek si Purcell/Saville va fi succedat de prima semifinala a tabloului feminin, Ashleigh Barty vs. Sofia Kenin, care va debuta nu mai devreme de ora 05:00, ora Romaniei.

Partida dintre Simona si Garbine va urma sa inceapa imediat dupa incheierea primei semifinale, dar organizatorii nu vor permite celor doua jucatoare sa iasa pe terenul Arenei Rod Laver mai devreme de ora 06:30 in cazul in care duelul dintre Barty si Kenin se va incheia prematur.

Asadar, Halep si Muguruza vor incepe semifinala in jurul orei 15:30, ora locala, interval orar pentru care meteorologii anunta o temperatura semnificativa la Melbourne de aproximativ 36 de grade celsius.

La casele de pariuri, Simona Halep este considerata favorita in aceasta semifinala, avand o cota de 1.57 pentru a juca a doua finala a carierei la Melbourne. Garbine Muguruza este cotata cu 2.37 la victorie si cu 1.55 pentru a castiga minim un set in meci.