VIDEO Finala Australian Open se rejoacă, la mai puțin de o lună distanță: Nadal și Medvedev se duelează în semifinale la Acapulco

Rafael Nadal Daniil Medvedev ATP Acapulco rafael nadal Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Vineri 25 Februarie 2022, 10:55
Data actualizarii: Vineri 25 Februarie 2022, 11:00

Rafael Nadal și Daniil Medvedev au acces în semifinalele turneului ATP 500 de la Acapulco fără să piardă set.

Rafael Nadal și Daniil Medvedev s-au calificat în penultimul act al turneului ATP 500 de la Acapulco fără să piardă niciun set. Campionul Australian Open 2022 se va duela cu viitorul lider ATP în semifinale, într-a șasea întâlnire directă.

Nadal, care l-a învins pe Tommy Paul cu 6-0, 7-6, a reușit al 118-lea set adjudecat la zero în ATP, o performanță care reprezintă un record absolut în Era Open, dar declară că „are nevoie de cel mai bun tenis al său pentru a avea o șansă” împotriva lui Medvedev.

Nadal a câștigat al 118-lea set la zero al carierei, un record absolut în ATP

Daniil Medvedev l-a eliminat pe Yoshihito Nishioka, scor 6-2, 6-3 pentru a accede în sferturile de finală, întregind o serie de trei victorii în această săptămână, în care i-a depășit pe Benoit Paire (6-3, 6-4) și Pablo Andujar (6-1, 6-2).

În prima semifinală pe ordinea de zi, Stefanos Tsitsipas îl va înfrunta pe Cameron Norrie. Tenismenul grec l-a învins pe Marcos Giron, 6-3, 6-4, în timp ce Norrie l-a demolat pe Peter Gojowczyk, 6-1, 6-0.

La Acapulco, Tsitsipas a reușit cea mai scurtă victorie a carierei, învingându-l pe John Wolf, scor 6-1, 6-0, după numai 47 de minute de joc.

Tsitsipas vs. Norrie se joacă sâmbătă, 26 februarie, de la ora 04:00, ora României, iar confruntarea dintre Nadal și Medvedev va debuta după ora 06:00.

Istoricul întâlnirilor directe dintre Rafael Nadal și Daniil Medvedev: spaniolul conduce cu 4-1

• ATP Masters Canada, 2019: 6-3, 6-0 pentru Rafael Nadal
  • Finala US Open 2019: 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4 pentru Rafael Nadal
  • Turneul Campionilor 2019: 6-7, 6-3, 7-6 pentru Rafael Nadal
  • Turneul Campionilor 2020: 3-6, 7-6, 6-3 pentru Daniil Medvedev
  • Finala Australian Open 2022: 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5 pentru Rafael Nadal

Rafael Nadal l-a învins pe Daniil Medvedev în data de 30 ianuarie 2022 în finala Openului Australian, scor 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5, după 5 ore și 24 de minute de joc.