VIDEO Rafael Nadal și vinul: la 35 de ani, tenismenul spaniol semnează cel mai bun început de sezon al carierei, cu 12 victorii consecutive

rafael nadal ATP Acapulco Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Joi 24 Februarie 2022, 09:55
Data actualizarii: Joi 24 Februarie 2022, 10:06

Rafael Nadal și Daniil Medvedev sunt la o victorie distanță de o rejucare a finalei de la Melbourne.

Rafael Nadal a obținut a 12-a victorie consecutivă în sezonul 2022 și a stabilit un nou record personal în cariera sa. Începutul actualei stagiuni este cel mai bun pe care l-a avut, în 22 de ani petrecuți în postura de tenismen profesionist.

Campionul Australian Open 2022 s-a calificat în sferturile de finală ale competiției ATP 500 de la Acapulco, Mexic, învingându-l pe Stefan Kozlov (130 ATP), scor 6-0, 6-3, în doar 77 de minute.

Cele 12 victorii bifate de Rafael Nadal în 2022

• Melbourne Summer Set: 6-2, 7-5 cu Ricardas Berankis, 6-4, 7-5 cu Emil Ruusuvori, 7-6, 6-3 cu Maxime Cressy
  • Australian Open: 6-1, 6-4, 6-2 cu Marcos Giron, 6-2, 6-3, 6-4 cu Yannick Hanfmann, 6-3, 6-2, 3-6, 6-1 cu Karen Khachanov, 7-6, 6-2, 6-2 cu Adrian Mannarino, 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3 cu Denis Shapovalov, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3 cu Matteo Berrettini, 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5 cu Daniil Medvedev
  • Acapulco: 6-3, 6-2 cu Denis Kudla, 6-0, 6-3 cu Stefan Kozlov

În sferturi, Nadal îl va înfrunta pe Tommy Paul (39 ATP), care l-a învins în optimi pe Dusan Lajovic, iar o victorie a favoriților Nadal și Medvedev ar asigura rejucarea finalei de la Melbourne.