"Cel mai tare meci de pana acum!" Batalia CRANCENA care a impresionat-o pe Simona Halep! Ce mesaj a transmis

Simona Halep Halep NAdal Juan Martin del Potro rafael nadal Wimbledon 2018 Tenis "Cel mai tare meci de pana acum!" Batalia CRANCENA care a impresionat-o pe Simona Halep! Ce mesaj a transmis
Data publicarii: Joi 12 Iulie 2018, 11:22
Data actualizarii: Joi 12 Iulie 2018, 11:23

Rafael Nadal, locul 1 ATP, s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de la Wimbledon dupa un meci epic impotriva lui Jan Martin del Potro.

Ibericul Nadal, numarul 1 mondial, s-a calificat in penultimul act la Wimbledon, dupa ce l-a invins pe argentinianul Juan Martin Del Potro in cinci seturi, scor 7-5, 6-7 [9], 4-6, 6-4, 6-4. Meciul a durat patru ore si 48 de minute. Aceasta partida a fost considerata de catre foarte multi dintre urmaritorii sportului alb o adevarata capodopera, iar Simona Halep si Darren Cahill s-au numarat printre ei.

La putin timp dupa finalul meciului, Simona Halep a postat pe Twitter un mesaj: "Cel mai bun meci pe care l-am vazut. Respect!"

Batalia crancena dintre Del Potro si Nadal a fost aplaudata si de catre Darren Cahill, antrenorul Simonei Halep, care, la fel ca eleva sa, a avut o reactie de apreciere pe Twitter: "Lumea tenisului ar fi un loc mai bun daca Del Potro si Nadal ar juca unul impotriva celuilalt in fiecare saptamana".

Ibericul nu a avut deloc o misiune usoara in sferturi, acolo unde a avut un adversar de calibru, pe argentinianul Juan Martin Del Potro. Chiar si asa, ibericul s-a impus, la capatul unei batalii crancene, scor 7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4.

Asemenea marelui sau rival, Federer, care a ratat minge de meci in setul trei al disputei cu Anderson, Rafa putea sa isi faca partida din ultimii 8 mult mai usoara. A avut trei mingi de set la rand in setul secund, insa a pierdut incredibil mansa. 2 trofee are Nadal la Wimbledon (2008 si 2010). El a mai disputat alte trei finale (2006, 2007 si 2011). 3 mingi de break a avut Del Potro la 4-3 pentru Rafa in decisiv. Spaniolul a revenit intr-un game care a durat mai bine de 10 minute. Sansa a fost una enorma pentru uriasul bland, asa cum este supranumit Delpo in circuit, in conditiile in care in tot meciul a avut doar 10 oportunitati de break. 31 de asi a trimis argentinianul, fata de cei doar 3 ai ibericului. Rafa il va intalni in penultimul act pe Novak Djokovic. In cealalta semifinal se vor duela Kevin Anderson si John Isner.