Cădere în gol! Ce a pățit Sorana Cîrstea în primul set jucat la Roland Garros 2024

Sorana Cîrstea Anna Blinkova Roland Garros 2024 Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 28 Mai 2024, 18:23
Data actualizarii: Marti 28 Mai 2024, 18:36

Sorana Cîrstea, meci problematic în turul 1 la Roland Garros 2024.

Sorana Cîrstea nu a fost tocmai norocoasă în momentul tragerii la sorți a tabloului principal al turneului de la Roland Garros.

Fostă sfertfinalistă la Paris și actualmente număr 30 WTA, sportiva din Târgoviște a fost repartizată în runda inaugurală într-un duel cu Anna Blinkova, număr 55 mondial și fostă câștigătoare a Openului Transilvaniei, în 2022.

Sorana Cîrstea, capitulare în primul set al meciului cu Blinkova

Deși a început perfect ediția 2024 a întrecerii majore de la Paris, făcând un break și desprinzându-se la 3-0 la game-uri, Sorana Cîrstea a cedat uimitor în următoarele minute.

De la 3-0 pentru Sorana Cîrstea s-a făcut 6-3 pentru Anna Blinkova, jucătoarea din Federația Rusă reușind trei break-uri consecutive pe serva româncei.

Momentele de joc mai slab s-au încheiat abia la scorul de 3-6, 0-1 în setul doi, când Cîrstea a reușit să pună capăt seriei de șapte game-uri adjudecate la rând de rusoaică.

Sorana Cîrstea, elogiată de fostul antrenor al Simonei Halep: „O să ne dăm seama de adevărata ei valoare”