Elvetia a castigat Cupa Davis! Federer s-a impus lejer in fata lui Gasquet, scor 6-4, 6-2, 6-2! Record de asistenta

Cupa Davis Elvetia Franta Roger Federer Tenis
Data publicarii: Duminica 23 Noiembrie 2014, 16:07
Data actualizarii: Duminica 23 Noiembrie 2014, 16:26

Recordul de asistenta a fost batut inca o data in finala Cupei Davis. La meciul de azi au venit 16 spectatori in plus fata de partida de vineri.

UPDATE 16:08 Recordul de asistenta a fost batut inca o data in Cupa Davis - 27.448 de spectatori au fost in tribunele arenei de pe stadionul Pierre-Mauroy din Lille.

Recordul inregistrat in 2004, cand la finala Spania - SUA de la Sevilla au asistat 27.200 de spectatori, tot pe un stadion, Olimpico, a fost batut prima oara, vineri, la meciurile de simplu la care au asistat 27.432 de persoane.

UPDATE 16:00 Roger Federer obtine victoria cu care Elvetia cucereste trofeul Cupei Davis. Federer s-a impus lejer in fata lui Gasquet, scor 6-4, 6-2, 6-2.

UPDATE 15:20 Cine il mai poate opri pe Federer? Gasquet pare ca n-are nicio sansa in fata perfectiunii elvetiene. Federer a avut nevoie de doar 26 de minute pentru a castiga al doilea set, scor 6-2, dupa un prim set care a durat 45 de minute.

UPDATE 14:55 Roger Federer castiga primul set cu 6-4, iar Elvetia mai face un pas spre castigarea Salatierei de Argint.

UPDATE 14:42 Multa suferinta pentru Gasquet ca sa castige game-ul de 3-4. Francezul a condus cu 40-0, Federer a egalat si a avut minge de break, insa Gasque a revenit si a castigat game-ul cu care ramane in joc pentru primul set.

UPDATE 14:33 Federer e impecabil, nu greseste deloc pe serviciul sau si conduce cu 4-2

UPDATE 14:25 Roger Federer reuseste primul break al meciului si are sansa de a se desprinde la doua game-uri pe propriul serviciu.

UPDATE 14:20 Richard Gasque isi castiga serviciul si conduce cu 1-0

Roger Federer il intalneste de la ora 14:00 pe Richard Gasquet, in cel de-al patrulea meci al finalei Cupei Davis. Dupa primele trei jocuri, Elvetia conduce cu 2-1 si mai are nevoie de o singura victorie pentru cucerirea marelui trofeu.

Capitanul nejucator al Frantei, Arnaud Clement, a fost nevoit sa faca o schimbare de ultim moment, dupa ce Jo-Wilfred Tsonga, cel care ar fi trebuit sa-l infrunte pe Federer, a acuzat dureri puternice la cotul bratului drept. Locul lui Tsonga in jocul cu numarul 4 al finalei a fost luat de Richard Gasquet, locul 26 in clasamentul ATP.

Sambata, perechea elvetiana Roger Federer/Stan Wawrinka a invins, cu scorul de 6-3, 7-5, 6-4, cuplul francez Richard Gasquet/Julien Benneteau.

Vineri, elvetianul Stan Wawrinka, locul 3 ATP, l-a invins, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3, 6-2, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 12 mondial, iar Gael Monfils, numarul 19 ATP, s-a impus, cu scorul de 6-1, 6-4, 6-3, in fata lui Roger Federer.

Astazi, incepand cu ora 14:00, se joaca ultimele doua meciuri ale finalei: Richard Gasquet - Roger Federer si Gael Monfils - Stan Wawrinka.