Vezi cati jucatori din cei 12 stranieri convocati la nationala, au fost titulari la echipele lor de club!

Adrian Mutu Cristian Chivu Razvan Lucescu Razvan Rat Stranieri
Data publicarii: Luni 31 August 2009, 13:56
Data actualizarii: Luni 31 August 2009, 14:25

Cel mai mult a evoluat Razvan Rat, 120 de minute in Supercupa Europei, pe care echipa sa, Sahtior Donetk, a pierdut-o, vineri, la Monaco, scor 0-1 dupa prelungiri, cu FC Barcelona.

Codrea, laudat de presa din Italia: "S-a implicat in distrugerea jocului adversarilor!"

Capitanul echipei nationale, Cristian Chivu (Inter Milano), a jucat pe toata durata derbiului cu AC Milan, pe care campioana Italiei l-a castigat, sambata, cu scorul de 4-0, in etapa a doua din Serie A.

Tot in etapa a doua din Italia, Paul Codrea a evoluat 90 de minute pentru Siena, in victoria obtinuta, duminica, in deplasare, cu scorul 3-1, in fata formatiei Cagliari.

Maximilian Nicu (Hertha Berlin) a fost, de asemenea, "integralist" la partida pe care echipa sa a pierdut-o, duminica, pe teren propriu, scor 2-3, cu Werder Bremen, in etapa a IV-a din Bundesliga, la fel ca Ionut Mazilu (Arsenal Kiev), pe teren 90 de minute in infrangerea formatiei sale, suferita, sambata, in deplasare, cu scorul de 1-2, cu Zakarpatia, in etapa a VI-a a campionatului Ucrainei.

Mirel Radoi a jucat 90 de minute, miercuri, in partida pe care echipa sa, Al Hilal, a castigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, in fata formatiei Najran, in campionatul din Arabia Saudita.

Alaturi de acestia, au mai jucat in week-end-ul recent incheiat Cristian Sapunaru (FC Porto), din minutul 79 al meciului castigat in deplasare, sambata, scor 3-1, cu Naval, in etapa a III-a din Portugalia si Mihai Nesu (FC Utrecht), introdus pe teren in minutul 66 al partidei de sambata, de pe teren propriu, cu Sparta Rotterdam, scor 2-0, in etapa a V-a a primei ligi olandeze.

Atacantul Adrian Mutu si fundasul Dorin Goian nu au evoluat in acest week-end, amandoi fiind rezerve in partida Fiorentina - Palermo, scor 1-0, din cadrul etapei a II-a a campionatului Italiei.

In Bundesliga, Ciprian Marica a privit de asemenea de pe banca de rezerve meciul echipei sale, VfB Stuttgart, disputat pe teren propriu cu FC Nurnberg si incheiat la egalitate, 0-0, in etapa a IV-a.

Mijlocasul Tiberiu Ghioane ar putea juca in aceasta seara pentru Dinamo Kiev in partida de pe teren propriu cu Metalurg Donetk, din etapa a VI-a a campionatului Ucrainei, urmand sa se alature, marti, lotului echipei nationale a Romaniei in cantonament la Centrul National Mogosoaia.

Situatia jucatorilor romani din strainatate s-a imbunatatit in acest week-end, fata de saptamana trecuta, cand au evoluat doar patru "tricolori", Maximilian Nicu, Adrian Mutu, Paul Codrea si Ionut Mazilu, numai ultimul jucand 90 de minute pentru echipa sa de club.

Echipa nationala a Romaniei intalneste reprezentativele Frantei (5 septembrie, ora 22.00, Saint-Denis) si Austriei (9 septembrie, ora 20.45, Bucuresti), in grupa a 7-a a preliminariilor Cupei Mondiale FIFA 2010, zona Europa.