Verdictul italienilor după ce l-au văzut pe Dennis Man în meciul contra Fiorentinei

Dennis Man Fiorentina Parma Stranieri
Data publicarii: Joi 20 Iulie 2023, 23:45
Data actualizarii: Joi 20 Iulie 2023, 23:44
Parma a disputat o partidă de verificare contra Fiorentinei, încheiată la egalitate, scor 1-1.

Dennis Man a văzut de pe banca de rezerve golurile din prima repriză, marcate de Nahuel Estevez (minutul 10) și Arthur Cabral (minutul 45+5). Internaționalul român a fost introdus în startul actului secund, când l-a înlocuit pe polonezul Adrian Benedyczak.

Publicația italiană ParmaLive l-a notat cu 6 pe Dennis Man pentru prestația sa din meciul cu Fiorentina și a remarcat că românul se află în urmă cu pregătirea fizică.

"S-a alăturat târziu grupului și probabil nu se află încă în cea mai bună formă. Câteva momente interesante, însă anonim per total. Așteptăm răspunsuri din partea lui în următoarele meciuri de verificare, unde ar trebui să fie mai bine din punct de vedere fizic", a scris sursa citată.

Revenit după o accidentare, Valentin Mihăilă nu a jucat pentru Parma în amicalul cu Fiorentina.

Dennis Man, cumpărat de Parma în ianuarie 2021, de la FCSB, pentru 11 milioane de euro, a jucat în 32 de meciuri din sezonul trecut, a marcat 6 goluri și a oferit două pase decisive.

A picat transferul lui Dennis Man la Fenerbahce?

Cele mai multe zvonuri referitoare la transferul lui Dennis Man au avut-o în prim-plan pe Fenerbahce. Vicecampioana Turciei s-ar fi interesat de transferul românului, însă nu ar fi ajuns la un acord cu Parma în privința sumei de transfer, italienii solicitând 6-7 milioane de euro.

Luni, Fenerbahce a oficializat un alt transfer, cel al sârbului Dusan Tadic, care și-a reziliat recent contractul cu Ajax și s-a alăturat formației turce. Mutarea făcută de gruparea din Super Lig ar putea bloca transferul lui Man la Fener, cred jurnaliștii italieni.

"O răsturnade situție importantă pentru Fenerbahce, care a reușit în ultimele ore să îl transfere pe Dusan Tadic, playmaker-ul sârb care a jucat la Ajax în ultimele cinci sezoane. Sosirea unui jucător ofensiv atât de important l-ar putea îndepărta pe Dennis Man de formația turcă.

În ultimele săptămâni, zvonul despre interesul lui Fenerbahce pentru Man a circulat intens la Istanbul. Totuși, nu este exclus ca Fenerbahce să mai facă un transfer în atac", au scris jurnaliștii de la ParmaLive.